У Росії заявили, що переговори по встановленню морського кордону між Росією і Україною можливі

У Росії заявили, що переговори по встановленню морського кордону між Росією і Україною можливі

У російському зовнішньополітичному відомстві заявили, що переговори по встановленню морського кордону між Росією і Україною можливі, але для цього Київ повинен визнати Крим територією Росії.

В кінці вересня в «Держгідрографії» України заявили, що необхідно встановити межі в акваторіях, які належать державам.

“Якщо Київ визнає Крим російською територією, то це стане хорошою основою для проведення переговорів по морському кордону між Росією і Україною, сказав заступник міністра закордонних справ Росії Андрій Руденко.

Він припустив, що співробітники української «Держгідрографії», які раніше заявили, що мають намір провести «примусові» переговори по встановленню морського кордону між державами, мали на увазі «погоджувальну процедуру, передбачену статтею 298 Конвенції 1982 року».

“При цьому умовою застосування зазначеної процедури є відсутність невирішеної суперечки, що стосується суверенітету або інших прав на материкову або острівну територію.

Якщо посилання на дану процедуру означає готовність української влади визнати суверенітет Росії над Кримським півостровом, це, звичайно, могло б стати хорошою основою для врегулювання питання про морське розмежування між нашими країнами”, – впевнений Руденко.

Разом з тим він зазначив, що Договір про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки, укладений в 2003 році, визначає статус і режим використання акваторії Азовського моря.

“Відповідно до статті 1 зазначеного міжнародного договору, “Азовське море і Керченська протока історично є внутрішніми водами Російської Федерації і України”. Ця ж стаття передбачає, що “Азовське море розмежовується лінією державного кордону відповідно до угоди між сторонами”, – звернув увагу російський дипломат.

Згідно з цією угодою, розмежування Азовського моря може статися тільки за згодою обох сторін.

В кінці вересня українське держустанова висловило бажання провести «примусові» переговори з російською владою. Київ вважає, що необхідно встановити морський кордон між сусідніми державами. Відповідну заяву було опубліковано на сайті «Держгідрографії» України.

Співробітники відомства звернули увагу на укладений в 2003 році договір. Однак вони відзначили, що морські кордони в ньому прописані не були.

Про проведення переговорів “на рівні вищих посадових осіб держави” попросив, зокрема, керівник “Держгідрографії” Олександр Шипцов. Посилаючись на норми міжнародного морського права та проведені консультації з експертами «з питань морської делімітації», він запропонував організувати «примусову переговорну процедуру з Російською Федерацією з питань встановлення морського кордону».

В організації вважають, що без встановлення чіткої межі України не зможе в повній мірі скористатися своїми правами по використанню ресурсів, а також «повноцінно здійснювати свій суверенітет в межах більшої частини власного територіального моря».

Разом з тим фахівці відомства згадують статтю 298 та Додаток V до Конвенції ООН з морського права, згідно з яким можна сформувати спеціальну міжнародну «делімітаційну» комісію.

“Україна і РФ є також сторонами Конвенції ООН з морського права. На сьогодні Росія навряд чи добровільно підпише угоду про делімітацію з Україною, але письмові висновки міжнародної комісії з делімітації матимуть дуже серйозне політичне і дипломатичне значення”, – запевнив перший заступник голови “Держгідрографії”, фахівець в області міжнародного морського права Богдан Устименко.

Поділитись