У Меркель залишився останній шанс перемогти в боротьбі за «Північний потік – 2»

У Меркель залишився останній шанс перемогти в боротьбі за «Північний потік – 2»

Ситуація навколо будівництва газопроводу «Північний потік – 2» продовжує залишатися складною.

Втім, у Росії є всі шанси укласти трубу в термін і пустити «блакитне паливо» по новій гілці. Німеччина і Вашингтон так і не можуть знайти спільну мову.

На середину липня заплановано візит канцлера Ангели Меркель до Вашингтона. Якраз там планують обговорити основні положення американо-німецьких домовленостей щодо «СП-2».

За повідомленнями Bloomberg з посиланням на джерела, знайомі з ходом переговорів, сторони обговорюють створення механізму, що дозволяє зупиняти поставки російського газу по «СП – 2» в разі, якщо Росія почне тиснути на Україну.

Німецькі дипломати виступають проти, а американці не визначилися, чи можливо взагалі технічно це реалізувати. У США також не виключають нових санкцій, якщо експорт російського газу переключиться на «СП – 2» на шкоду Україні.

Німеччина готова почати переговори з Росією з питань продовження транзиту газу через Україну. Однак умови тут далеко не вигідні для Москви.

Обговорювана угода покликана зменшити геополітичні вигоди російської сторони. Крім того, розглядається можливість інвестицій для будівництва власних електростанцій на Україні, а також нарощування поставок газу через цю країну.

У той же момент джерела Bloomberg розходяться в словах про готовність здійснення американо-німецької угоди.

Один запевняє, що проект готовий з усіма елементами, інший – що переговори не просунулися далеко. Відомо лише, що всі суперечки з «СП – 2» сторони планували вирішити до серпня цього року.

Сама укладання трубопроводу йде високими темпами. Сприятлива погода дозволяє трубоукладальної баржі «Фортуна» добудовувати близько 1,5 км газопроводу на добу. Станом на 30 червня на другої нитки «СП – 2» залишалося укласти 36,5 км труб в датських і 16,5 км труб в німецьких водах. Тобто до кінця серпня-початок вересня є всі шанси, що будівництво закінчиться.

Складнощі виникають в прокладанні трубопроводу в точці перетину з «Балтійським газопроводом» (Baltic Pipe), який планують побудувати з Норвегії через Данію і Балтійське море до Польщі.

Європейський ринок газу в цей час переживає небачений ціновий вибух. За даними біржі ICE, ф’ючерси на серпень, вересень, жовтень, листопад і грудень поточного року торгуються в районі 400-доларової позначки, а зниження цін нижче 300 доларів очікують не раніше другого кварталу 2022 року.

Таке спостерігалося в 2013 році, коли «Газпром» продавав Польщі тисячу кубометрів газу за 429 доларів, Греції за 469 доларів, Угорщини за 418 доларів і лише Німеччині за 366 доларів.

Але не виключено, що ціни стануть і далі рости. Київ встановив для транзитного газу найвищі тарифи в Європі. При місячному додатковому бронюванні транзиту через Україну російська компанія платить 38,1 доларів за тисячу кубометрів. Це майже втричі дорожче витрат при транспортуванні газу по польсько-білоруському маршруту, і вдвічі – за балтійським газопроводах.

Поділитись