Третє за місяць: Баку і Єреван домовилися про нове перемир’я

Третє за місяць: Баку і Єреван домовилися про нове перемир’я

Держдепартамент США заявив, що Азербайджан і Вірменія домовилися про гуманітарне перемир’я з 8.00 ранку понеділка.

Це буде вже третя спроба вивезти загиблих і обмінятися полоненими. До цього обидві сторони менше, ніж через добу вже звинувачували один одного в порушенні домовленостей. Раніше президент США пообіцяв, що владнає конфлікт в Нагірному Карабаху, тому що не вважає це складним завданням.

«Припинення вогню з гуманітарних міркувань вступить в силу в 8.00 за місцевим часом 26 жовтня 2020 року. США сприяли веденню інтенсивних переговорів між міністрами закордонних справ і співголовами Мінської групи (ОБСЄ), для того, щоб Вірменія і Азербайджан наблизилися до мирного вирішення нагірно-карабахського конфлікту», – йдеться в повідомленні американського Держдепартаменту.

Це перемир’я буде вже третім. Попереднє припинення вогню сторони узгодили самостійно, воно мало настати в ніч на 18 жовтня. Але, за заявою сторін, які не протрималося і години. До цього гуманітарне перемир’я узгоджувалося в Москві за участю глави МЗС Росії Сергія Лаврова. На запрошення російського президента глави МЗС Азербайджану і Вірменії прибули 9 жовтня в столиці. Переговори тривали протягом 10 годин. Сторони домовилися, що з полудня 10 жовтня розпочнеться припинення вогню з метою вивезти трупи, а також обмінятися полоненими. Але перемир’я не тривало і доби.

Раніше американський президент Дональд Трамп заявив, що ситуація в Нагірному Карабасі є «легким випадком», який США можуть дозволити.

«Ми розберемося з цим. Це буде … Я називаю це «легкий випадок». Ми розберемося з цим. Ідіть і скажіть це своєму народу. Вірменія. Чому ні? Це легко, якщо знаєш, що робиш», – пообіцяв Трамп під час виступу перед своїми прихильниками в штаті Нью-Гемпшир.

«Подивіться на Вірменію, це неймовірний народ, вони борються, як в пеклі. <…> Їм довелося нелегко», – додав президент Сполучених Штатів.

У свою чергу, глава Азербайджану Ільхам Алієв висловив раніше думку про те, що карабахський конфлікт не турбує громадян США. На його думку, «більшість з них навіть не знає» про проблему.

«Не думаю, що карабахський конфлікт – це те питання, яке турбує американців. Може бути, більшість з них навіть не знає про це. Але, звичайно, Америка – суперсила, вона дуже важливий актор у врегулюванні цього конфлікту», – звернув увагу азербайджанський лідер.

Він підкреслив, що Баку наполягає на тому, що «Америка як посередник повинна залишатися нейтральною, знову і ще більше намагатися наблизити обидві сторони до спільного рішення».

Тим часом майже місяць тривають бойові дії в районі невизнаної республіки Нагірний Карабах. 27 вересня відбулося загострення конфлікту між Азербайджаном і Вірменією. Світова спільнота, зокрема, Росія, США і Франція закликали сторони припинити збройне протистояння і сісти за стіл переговорів.

Раніше держави відзначали, що у них є «лінії», за які вони не збираються переступати. Під час Радянського Союзу територія Нагірного Карабаху входила до складу Азербайджанської РСР. Після розпаду СРСР Нагірний Карабах, де переважно проживають вірмени, вирішив стати незалежним. Після цього Баку намагався повернути цей регіон, але безуспішно.

Поділитись