Світові ЗМІ запідозрили Путіна в спробі залишитися назавжди

Світові ЗМІ запідозрили Путіна в спробі залишитися назавжди

Конституційні поправки, запропоновані президентом Росії Володимиром Путіним, дозволять йому зайняти важливу посаду і зберегти політичну владу після закінчення президентства.

Як пише The Wall Street Journal, поправки обмежать владу його потенційного наступника після 2024 року, коли Путін за законом буде змушений піти у відставку. Також зміни підвищать важливість Державної ради, який російський лідер уже очолює.

“Незрозуміло, яку роль він буде грати, яким буде його статус. Єдине, що ясно, – він залишиться людиною номер один [в російській політиці]”, – цитує газета політолога Олексія Чеснакова.

Поки деякі авторитарні лідери змінювали закони, щоб прямо залишатися при владі протягом невизначеного часу, Путін дотримувався букви закону. У 2008 році він пішов з поста президента і став прем’єр-міністром, а Дмитро Медведєв став главою держави.

На думку опитаних WSJ аналітиків, Путін слідував моделі, яку створив давній сінгапурський лідер Лі Куан Ю: він повільно йшов з влади, взявши на себе роль опікуна країни (міністра-наставника) до кінця свого життя. Також газета згадала президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, який покинув свій пост в минулому році, щоб залишитися главою Ради безпеки.

Політолог Валерій Соловей припустив, що Путіну набридло бути в центрі уваги і після 20 років в якості лідера він вирішив «правити з тіні».

Bloomberg також вважає, що, хоча конституційні поправки не дозволять Путіну брати участь в наступних президентських виборах, він зможе зайняти інший пост і зберегти «постійний вплив». Поправки скорочують повноваження, якими володіє президент, і потенційно дозволять «приборкати будь-якого наступника». Опитані агентством експерти заявили, що російський лідер може перейти до ролі глави посиленої Держради, наділеної значними новими повноваженнями.

За версією NBC News, Путін «використовує конституційний переворот, щоб радикально продовжити свою політичну владу». У той же час видання відзначає, що ці кроки «підсилюють поділ влади до рівня, небаченого в Росії». Майбутні президенти Росії не будуть володіти впливом президента Путіна.

У 2020 році в своєму посланні Федеральним зборам Путін запропонував поправки до Конституції, в тому числі закріплення пріоритету Конституції над міжнародним законодавством; конституційну заборону на друге громадянство і вид на проживання для президента, глав регіонів, депутатів, сенаторів, міністрів; заборону для однієї особи займати пост президента більше двох термінів поспіль.

Також Путін запропонував прописати в Основному Законі, що кандидатуру на пост прем’єра повинен призначати парламент, а президент – не мати права її відхилити.

Поділитись