Суд в Нідерландах заарештував російські бренди через справу ЮКОСу

Суд в Нідерландах заарештував російські бренди через справу ЮКОСу

Cуд в Нідерландах наклав арешт на два російських бренду горілки – Stolichnaya і Moskovskaya, які належать Росії через федеральне казенне підприємство “Союзплодоимпорт”, повідомляють РБК і нідерландське видання NRC.

Арешт накладено через відновлену в Нідерландах справу ЮКОСу, в рамках якого колишні акціонери нафтової компанії, які сукупно володіли 70% ЮКОСу, втратили гроші при експропріації та банкрутство компанії.

Третейський суд в Гаазі постановив у 2014 році, що Росія повинна виплатити компенсацію колишнім акціонерам компанії і вказав, що Росія фактично експропріювала ЮКОС у законних власників.

Міжнародний апеляційний суд Гааги навесні 2020 року зобов’язав Росію виплатити понад $ 50 млрд за цим позовом. Але Росія платити відмовляється. У зв’язку з цим колишні акціонери ЮКОСу вже кілька років звертаються до судів США, Франції і Великобританії, Бельгії і Нідерландів з вимогою арешту майна Росії за кордоном.

“Поки Російська Федерація ігнорує рішення міжнародних судів, ми будемо конфіскувати російську державну власність відповідно до закону. Претензія на товарні знаки в Нідерландах – це тільки початок”, – цитує NRC слова Тіма Осборна, одного з представників екс-акціонерів ЮКОСу.

Права на бренд Stolichnaya і Moskovskaya нідерландський суд остаточно закріпив за Росією кілька місяців тому – в Бельгії, Нідерландах і Люксембурзі. Колись ці права належали бізнесменові Юрію Шефлеру, власнику SPI Group, який в кінці 1990-х років заплатив за 43 відомих бренди, включаючи Stolichnaya і Moskovskaya, всього $ 300 тис. Росія близько 15 років судилася за горілчані бренди, стверджувала, що марки були незаконно приватизовані. До 2015 року вартість тільки Stolichnaya і Moskovskaya досягала, за експертними оцінками, $ 2 млрд.

Позивачами у справі ЮКОСу проти Росії виступають три офшорні структури – Hulley Enterprises, Yukos Universal і Veteran Petroleum, що входили в Group Menatep Limited (GML). Представник GML Джонатан Хілл повідомив РБК, що заарештовані горілчані бренди можуть бути продані на публічному аукціоні у вересні, а виручені від їх продажу гроші підуть колишнім акціонерам ЮКОСу в рахунок погашення компенсації.

Нагадаємо, у липні 2014 року Третейський суд в Гаазі задовольнив позов колишніх акціонерів ЮКОСу і зобов’язав Росію виплатити їм $ 50 млрд компенсації за експропріацію компанії. Тоді ж ЄСПЛ зобов’язав РФ виплатити екс-акціонерам нафтової компанії компенсацію в 1,86 млрд євро і 300 000 євро судових витрат.

Арбітраж постановив, що російська сторона на початку 2000-х років зробила масштабну атаку на ЮКОС і її бенефіціарів, щоб збанкрутувати компанію і заволодіти її активами, а також позбавити політичного впливу її головного акціонера Михайла Ходорковського. Самого Ходорковського в списку позивачів немає.

У 2016 році Окружний суд Гааги задовольнив апеляцію РФ і скасував рішення арбітражу.
ЮКОС оголосили банкрутом після того, як засудили Ходорковського в 2005 році. Її активи перейшли до державних російських компаній, зокрема до Роснефти.

Поділитись