Стало відомо, чи стане Грузія кандидатом в члени ЄС до 2030 року

Стало відомо, чи стане Грузія кандидатом в члени ЄС до 2030 року

ЄС визнає європейські устремління трьох своїх асоційованих членів – Грузії, Молдові та Україні: угоди з цими країнами говорять про те, що сторони прихильні політичному зближенню і економічної інтеграції.

Однак на питання, чи готовий ЄС до 2030 року надати Грузії статус кандидата, як того хочуть в Тбілісі, в ЄК не відповіли.

Євросоюз визнає «устремління та європейський вибір» своїх асоційованих партнерів – Грузії, Молдови та України. Про це заявили в Єврокомісії, відповідаючи на питання, чи приймає Брюссель бажання цих держав стати членами об’єднання.

– Ці країни – близькі сусіди Євросоюзу і партнери в рамках Східного партнерства, – відзначили в європейському інституті. – Наші Угоди про асоціацію, включаючи домовленості про поглиблених і всеосяжних зонах вільної торгівлі (три зони вільної торгівлі між ЄС і Грузією, Молдовою і Україною, які відкривають доступ цих країн до внутрішнього європейського ринку в деяких галузях), говорять про те, що ми віддані зміцненню нашого політичного співробітництва та економічної інтеграції з кожної з цих країн.

19 липня на саміті в Батумі лідери Грузії, Молдови та України Саломе Зурабішвілі, Майя Санду і Володимир Зеленський підписали спільну декларацію, в якій заявили про прагнення стати членами ЄС. «Спираючись на сильну волю наших народів стати частиною європейської сім’ї, ми єдині в нашій рішучості працювати над тим, щоб ця перспектива отримала визнання, яке б відкрило шлях для наших трьох держав до членства в ЄС», – йдеться в документі.

Присутній на саміті глава Євроради Шарль Мішель назвав зустріч «важливою віхою», яка «підкреслює особливі зв’язки ЄС і його асоційованих партнерів». «Це веде до обміну передовим досвідом реформ, їх реалізації і формування більш широкої порядку денного на майбутнє», – підкреслив політик. При цьому про саму декларації в Брюсселі говорять досить стримано.

– Всі наші сусіди суверенні і незалежні. Ми поважаємо їх вибір, зовнішньополітичні пріоритети і стратегічні цілі, в тому числі укладення між ними меморандуму про поглиблення співпраці в сфері європейської інтеграції, – відзначили в Єврокомісії. – Євросоюз підтримує кожну з цих країн в процесі реформ, вкладає багато часу, фінансових і технічних ресурсів в те, щоб ці зміни принесли значну користь і поліпшили життя громадян.

Перевага терміни щодо вступу в ЄС поки оприлюднила лише Грузія. Про них 9 серпня повідомив глава МЗС республіки Давид Залкаліані, представляючи План дій свого відомства на найближчі 10 років: за його словами, подати заявку на вступ Тбілісі планує в 2024 році, щоб до 2030-го отримати статус кандидата. Ця ідея вперше прозвучала в жовтні 2020 року і стала головним обіцянкою правлячої партії «Грузинська місця – Демократична Грузія» напередодні парламентських виборів.

В Україні про плани подати заявку в 2024 році говорив ще президент Петро Порошенко. Його наступник Володимир Зеленський активно закликає прийняти Київ до ЄС і НАТО – правда, не називаючи конкретних термінів. Що ж стосується Молдавії, то її нинішнє керівництво повністю оформилося лише в серпні 2021 року, після парламентських виборів, – тепер проєвропейський настрій розділяє не тільки Майя Санду, але і уряд країни, хоча конкретних дат щодо вступу в ЄС там поки також не називали.

Грузія, Молдова і Україна входять в проект Євросоюзу «Східне партнерство», яке було створено в 2009 році для ближчого співробітництва з шістьма пострадянськими республіками. Крім названого «асоційованого тріо», туди входять Азербайджан, Вірменія і Білорусь (остання через загострення відносин з ЄС оголосила про свій вихід з проекту).

Поділитись