Спалах covid-19 в Росії може бути набагато гірше, ніж визнає Кремль

Спалах covid-19 в Росії може бути набагато гірше, ніж визнає Кремль

Росія зіткнулася з одним з найзначніших рівнів інфікування, проте рівень смертності в країні в сім разів менше, ніж в більшості інших країн. Насправді, погодитися з такими висновками можна тільки в тому випадку, якщо ви довіряєте російській статистиці.


Коронавірус досяг свого піку. Мало хто з незалежних експертів ставиться з довірою до її даними. У Росії офіційно зареєстровано 290 тисяч заражень covid-19 і 2700 смертей, і в такому випадку рівень смертності не перевищує 1%, тоді як в Німеччині він складає 4,5%, а в Британії 14%. Разом з тим рівень смертності серед працюючих на передньому краї боротьби з коронавірусом професіоналів, де ведеться особливий підрахунок, приблизно в 16 разів вище, ніж в порівнянних державах, і це означає, що офіційні дані виглядають занадто прикрашеними, занадто «рожевими».

Проте саме ці дані дозволили Володимиру Путіну, російському президенту, оголосити 11 травня про закінчення періоду «неробочих днів», – цей вислів є евфемізмом, а мова йде, по суті, про режим суворої національної самоізоляції, який офіційно так і не був оголошений. Хоча Володимир Путін переклав відповідальність за збереження введених обмежень на регіональні влади, він дав зрозуміти, що найскладніший період для Росії вже закінчився.

«Ми повинні сказати спасибі нашим лікарям і нашому президентові, який цілодобово займається питаннями порятунку життя і надання допомоги людям», – заявив В’ячеслав Володін, спікер російської Думи.

Російське керівництво і парламент були засмучені тим, що в той же день газета «Файненшл таймс» повідомила такі дані: реальна кількість смертних випадків може бути на 70% більше. А газета «Нью-Йорк таймс» навела думку одного експерта, який вважає, що рівень смертності в Росії може бути майже в три рази вище офіційних даних. Ці оцінки були зроблені на підставі відомостей про кількість смертей, що перевищують звичайний рівень. Один з депутатів Думи зажадав, щоб причетні до цих публікацій журналісти були позбавлені акредитації. Російська державна пропаганда розв’язала кампанію проти того, що було названо скоординованої атакою Заходу на Росію, але істинний сенс її полягав у тому, щоб відвернути увагу від власних проблем.
Тим часом деякі російські лікарі в соціальних мережах розповідають про те, що вони отримали таке вказівку: занижувати дані, що відносяться до статистики covid-19, і включати туди тільки тих людей, які померли безпосередньо від цього захворювання, а не тих, які вже страждали від якихось хронічних хвороб, що стали додатковою причиною їх смерті. Родичі жертв до межі обурені таким підходом.

Утворену плутанину посилюють ще й неймовірні дані, що надходять з деяких регіонів. Так, наприклад, в Краснодарському Краї, в регіоні з населенням 5,2 мільйона осіб, кількість заражених залишається майже без змін – від 96 до 99 випадків у день, і так триває вже два тижні. Подібний варіант видається, скоріше, малоймовірним.

Деякі інші регіони надали ще більш дивну статистику. Згідно з переданими ними даними, кількість зафіксованих заражень в регіональних центрах і прилеглих до них територій виявилися різноспрямованими, вони вирівнюють один одного, і в результаті утворюється дивна пряма лінія випадків заражень по всьому регіону в цілому.

Ці офіційні дані, судячи з усього, мало що можуть сказати про реальний масштаб епідемії коронавірусу в Росії. Однак вони проливають світло на російську політичну систему, яка, як і радянська система, її попередниця, напхана брехнею і недовірою.

На думку Костянтина Соніна (Konstantin Sonin) із Чиказького університету, проблема не в тому, що Кремль приховує або спотворює дані, а в тому, що він їх взагалі не має. Багато регіональних правителів не підзвітні виборцям і повністю залежать від Кремля в тому, що стосується статусу і грошей. Вони направляють прикрашені, «рожеві» звіти для того, щоб вони відповідали офіційним установкам. Їх мета полягає в тому, щоб догодити президенту, а не людям.

«Кремлю навіть не потрібно говорити їм, які дані надсилати; вони самі знають, що направляти потрібно те, що Кремль хотів би почути», – зазначає він.

Протягом останніх кількох тижнів російське державне телебачення надало прекрасну ілюстрацію цієї спотвореної системи. На Заході офіційні особи спробували поспілкуватися з електоратом і із засобами масової інформації. А російське телебачення показує, як їх чиновники доповідають самоізолюваному Путіну в ході відеоконференції. Використовуваний російським президентом екран нагадує ікону Православної церкви: пан Путін показаний в центральній великий секції, а його оточують 12 «апостолів» в менших за розміром вікнах.

Однак подібна ретельно підготовлена ​​картина починає давати тріщину. Рейтинг популярності Путіна в останні тижні опустився до історично низького рівня. Остання неприємна подія сталася 17 травня, коли міністр охорони здоров’я Дагестану, російської території на Північному Кавказі з населенням 3 мільйони чоловік, повідомив місцевим блогерам про те, що справжня кількість заражень в республіці в чотири рази більше офіційних даних, і що в результаті спалахів пневмонії поблизу лікарень і поліклінік померли 657 осіб, а не 27, як було офіційно оголошено. Уже 40 лікарів померли в результаті пандемії коронавірусу. Пан Путін звинуватив самих громадян, які намагаються займатися вдома самолікуванням.

Поділитись