Слідом за США Китай виводить бойовий флот

Слідом за США Китай виводить бойовий флот

Китай продовжує інтенсивне будівництво нових бойових кораблів і допоміжних суден.

В історично доступний для огляду термін ВМФ КНР зрівняється з бойового і чисельного складу з американськими ВМС і, цілком можливо, перевершить його.

Триваюча модернізація ВМС Китаю і його активність в регіоні Індійського океану сьогодні багато в чому викликана стратегічної конкуренції з Індією. Причому побоювання Індії з приводу можливого геополітичного оточення країни Китаєм цілком реальні, враховуючи можливості Пекіна в Пакистані, а також конкуренцію за вплив серед малих держав в Індо-Тихоокеанському регіоні. Експерти Jane’s, що проаналізували тенденції будівництва флоту, вважають, що для успішного протистояння з Нью-Делі на морях і океанах ВМФ Китаю потрібно приблизно три авіаносця, 41 есмінець, 77 фрегатів і 87 підводних човнів.

У нещодавно опублікованій доповіді Jane’s основна увага приділяється розвитку експедиційних можливостей Китаю, особливо мають відношення до Сполучених Штатів. Проте порівняння з військово-морським флотом Індії є показником більш широких можливостей і намірів Пекіна щодо посилення присутності в віддалених районах Світового океану.

Наприклад, якщо військово-морської експедиційний потенціал Китаю буде недостатнім для підтримки великих бойових дій проти Індії приблизно до 2025-2030 років в Індійському океані, Пекін також не зможе витримати великі експедиційні бойові дії проти Сполучених Штатів, вважають американські експерти.

Суть в тому, що, якщо Китай бажає військового панування в Індійському океані, йому буде потрібно набагато більший за чисельністю військово-морський флот і відповідна інфраструктура матеріально-технічного забезпечення, які істотно перевищують поточні можливості Пекіна.

Операції, що тривають більше двох-трьох тижнів, ймовірно, зажадають підтримки заздалегідь розгорнутих в районах оперативного призначення кораблів постачання, включаючи судна торгового флоту, і / або закордонних баз і / або цивільних портів.

Покладатися на цивільні порти під час конфлікту з іншою державою було б вельми ризиковано, враховуючи, що використання ВМФ цивільних портів може дати привід противнику розглядати іноземну державу як країну, що приймає участь в бойових діях на боці Китаю.

В даний час Китай здатний розгорнути від 3 до 6 корабельних ударних груп протягом кількох тижнів на відстанях від 2500 до 3000 морських миль від материкової частини країни по всьому Індійському океану. Ці сполуки будуть в основному складатися з фрегатів типу 054A і есмінців типу 052D.

Подібні групи мають зростаючі, але все ще обмежені можливості щодо здійснення протичовнової оборони. Нещодавно ВМФ отримав перший «розтягнутий» есмінець типу 052D з розширеною польотною палубою, призначеної для військово-морського варіанту вертольота Z-20.

За оцінками Jane’s, через 5-10 років ці групи почнуть отримувати нові есмінці типу 055. Однак здатності корабельних ударних груп по веденню бойових дій будуть істотно залежати від кількості судів комплексного постачання і / або зарубіжних баз.
З метою збільшення бойових можливостей флоту передбачається прискорення будівництва судів комплексного постачання типу 901 понад ту кількість, яка необхідна для забезпечення бойових дій авіаносних ударних груп.

У складі китайського флоту передбачається мати кораблі наступних класів: есмінці типу 052D і 055, фрегати типу 054А (і потенційно перспективні фрегати наступного покоління). Ці кораблі можуть бути розгорнуті в віддалених районах океану.
Есмінці типу 055 виглядають більш оптимізованими для здійснення протичовнової оборони. Однак вони можуть наносити і нищівні удари по надводних кораблях. У той же час кораблі цього типу значно покращують можливості ВМФ НВАК з нанесення ракетних ударів по берегових об’єктах.

В даний час можливості китайських авіаносних ударних груп вельми обмежені, тим більше для тривалих дій у віддалених районах. Наприклад, авіаносець типу 001А (або 002) оснащений звичайною котлотурбінного установкою на рідкому паливі. У нього від радянського прототипу зберігся злітна трамплін, що обмежує можливості бойового застосування морської авіації і чисельність авіаційного крила до вертольотів і винищувачів типу Shenyang J-15. У майбутні покоління китайських авіаносців планується використовувати тільки катапульти, які дозволять запускати важчі літаки.

Також китайському флоту будуть потрібні різноманітні допоміжні судна, в тому числі:
– госпітальні суду (сьогодні тільки тип 920 «Дайшань Дао»);
– рятувальні судна для підводних човнів (в Китаї три подібних корабля, типу 926);
– напівзаглибні судна (призначені для переміщення великогабаритних, надзвичайно важких вантажів, таких як секції морських платформ і нафтових платформ, підводних човнів, кранів, судів, причалів і т. П.).

За прогнозами Jane’s, в 2035 році флот буде мати у своєму розпорядженні наступні кораблі:
– 12 есмінцями типу 055 (перспективний великий ракетний міноносець 4-го покоління);
– більше 17 есмінців типу 052D (багатоцільовий ракетний есмінець 052D є глибокою модернізацією 052С);
– 28 фрегатів типу 054A (тип фрегатів з керованою ракетною зброєю);
– 4-6 авіаносців;
– 6-8 універсальних десантних кораблів типу 075;
– 8-10 десантних кораблів-доків типу 071;
– 4-8 суден комплексного постачання типу 901 і 9 типу 903A;
– більш ніж два перспективних фрегати, що йдуть на зміну кораблів типу 054A.

Поділитись