Потужна провокація: конфлікт Індії і Китаю загострився

Потужна провокація: конфлікт Індії і Китаю загострився

Індія звинуватила Китай в «провокаційних переміщеннях» на кордоні.

У Нью-Делі впевнені, що Пекін намагається змінити статус-кво і зірвати переговори щодо врегулювання територіальної суперечки. При цьому в КНР будь-які порушення заперечують, а експерти вказують на бажання китайської сторони уникнути периферійних конфліктів на тлі протистояння з США. Однак Індія, навпаки, користується кризою в американо-китайських відносинах, що не особливо допомагає стабілізації ситуації на кордоні.

Індія звинуватила Китай в «провокаційному переміщенні» військ в районі кордону двох країн, де кілька місяців тому відбулися запеклі зіткнення сторін. За версією Нью-Делі, Пекін спробував змінити статус-кво і порушив консенсус, досягнутий під час переговорів щодо зниження напруженості.

«Індійські війська запобігли цій діяльність НВАК на південному березі озера Пангонг-Цо, вжили заходів по зміцненню наших позицій і зірвали китайські наміри в односторонньому порядку змінити ситуацію на місцях», – йдеться в повідомленні міноборони Індії.

Для вирішення конфліктної ситуації на індійській заставі в районі Чушул-Молдо проводяться консультації на рівні командирів бригад. Як відзначили в індійському міністерстві оборони, армія країни прихильна до підтримання миру за допомогою діалогу, але готова захищати свою територіальну цілісність.

У свою чергу, Китай офіційно спростував всі індійські підозри про «провокаційних діях» з боку китайських військових. За словами офіційного представника МЗС КНР Чжао Лінцзяна, військовослужбовці держави строго дотримуються лінію фактичного контролю на кордоні з Індією.

«Китайські прикордонники ніколи не перетинали лінію фактичного контролю. Прикордонники обох сторін в даний час знаходяться в тісному контакті для врегулювання відповідних проблем », – підкреслив дипломат.

Настрій на ескалацію

Індійська сторона не привела будь-яких чітких даних щодо інциденту з китайськими солдатами, зокрема, невідомо, яким чином ситуація була врегульована і чи є постраждалі. Крім того, не зовсім ясно, в якому саме місці лінії фактичного контролю нібито сталася провокація – відомо лише одне: інцидент стався в ніч з 29 на 30 серпня.
Як пише Hindustan Times з посиланням на джерела, до сих пір військові КНР діяли на північній частині високогірного озера Пангонг-Цо, де, власне, і проходить лінія фактичного контролю. Однак нічний інцидент, імовірно, стався близько південних берегів озера.

Зміна досить істотне, оскільки дана частина території утримується індійською стороною, і будь-яке порушення у південних берегів Пангонг-Цо можна розцінювати як «заяву КНР про намір відкрити новий фронт».

При цьому до кінця не зрозуміло, що саме відбувається в регіоні, говорить експерт Олександр Ломанов.

«Викликає здивування, що Китай, який всіляко прагне уникати непотрібних конфліктів на своїй периферії, нібито зважився на якусь операцію проти Індії. Важко сказати, про що йде мова в даному випадку, чи були це дії, вжиті у відповідь на провокацію індійської сторони, або це чергові різночитання в тому, де проходить лінія фактичного контролю», – сказав експерт.

З огляду на, що переговори сторін по врегулюванню спірних моментів зайшли в глухий кут, ситуація стає ще більш неоднозначною. За два місяці діалогу на військовому і дипломатичному рівнях Китай і Індія змогли добитися відводу військ в районі річки Галван і формування буферної зони.

З Пангонг-Цо все дещо складніше, оскільки сторони по-різному сприймають вже укладені угоди. Так, в Нью-Делі вважають, що відведення військ у Галван увазі догляд військових з озера, але Пекін ніяк не пов’язує високогірне озеро з річкою. Індія наполягає на відході китайських солдатів з району Пангонг-Цо для стабілізації ситуації та відновлення регулярного патрулювання. Таким чином, індійська сторона пропонує повернутися до колишньої моделі, коли на даній території розташовувалися тільки прикордонники. Китай же звинувачує індійську сторону на початку конфлікту на річці Галван і не збирається йти на поступки, чекаючи першого кроку з боку Нью-Делі.

Поділитись