Опозиції буде вкрай складно пробитися до Законодавчої ради Гонконгу

Опозиції буде вкрай складно пробитися до Законодавчої ради Гонконгу

Затверджена Пекіном реформа виборчої системи Гонконгу дозволить владі КНР встановити фактично “повний контроль” над політичною системою цього спеціального адміністративного району і “викорінити тут будь-який вплив опозиції”.

“Прихильникам опозиційних демократичних партій тепер буде вкрай складно пробитися до Законодавчої ради. В кращому випадку вони зможуть отримати там шосту частину місць”, – пояснив співрозмовник ЗМІ.

Влада тепер зобов’язані відмовляти в участі у виборах особам, яких вважатимуть “недостатньо патріотичними”. Перевіряти їх кваліфікацію буде спеціальна комісія, в яку, як передбачається, увійдуть не тільки чиновники, а й співробітники поліції, які займаються питаннями забезпечення національної безпеки. “Роль поліції в передвиборному процесі до кінця не ясна і викликає серйозні питання”, – відзначило джерело.

Крім того, місцева влада ще восени минулого року з подачі Пекіна отримали повноваження відстороняти від посади в будь-який момент без судового рішення діючих депутатів, яких визнають “патріотами”. “Такий жорсткий контроль і тиск може відбити бажання опозиційних сил брати участь у виборах”, – резюмував співрозмовник.

Виборча реформа

У вівторок члени Постійного комітету Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП, парламенту) одноголосно проголосували в підтримку проекту реформи гонконгської виборчої системи. Вона націлена на забезпечення принципу “Гонконгом керують патріоти”.

Чисельність Законодавчої ради буде розширена з 70 до 90 осіб. При цьому там залишиться всього 20 місць для депутатів, що обираються шляхом прямого голосування в територіальних округах.

Найбільше число мандатів – 40 – належить тепер вперше розподіляти колегії вибірників, яка збільшиться з 1,2 тис. До 1,5 тис. Чоловік і також як і раніше буде вибирати главу адміністрації Гонконгу. Ще 30 парламентаріїв будуть висуватися від лояльних владі галузевих спільнот за професійною ознакою.

Таке співвідношення, за задумом Пекіна, покликане усунути всі фактори ризику і виключити ситуацію, при якій так званий продемократичний блок міг би отримати третину місць і заблокувати прийняття тих чи інших нормативних актів.

Парламентські вибори в Гонконзі намічені на грудень цього року.

Раніше гонконгська влада виступила з рішучим засудженням санкцій, введених США стосовно посадових осіб Гонконгу і Китаю, і готові підтримати Пекін у прийнятті заходів у відповідь.

«Ми повністю підтримаємо центральний уряд в питанні прийняття контрзаходів», — підкреслюється в заяві.

Влада Гонконгу назвала дії Вашингтона «кричущим і грубим втручанням у внутрішні справи КНР», «неповажної спробою підірвати двосторонні відносини на різних рівнях».

У п’ятницю Мінфін США повідомив про введення санкцій проти 11 колишніх і діючих посадових осіб Гонконгу, в тому числі щодо голови виконавчої влади цього спеціального адміністративного району КНР Керрі Лам, комісара поліції, ряду міністрів, а також чиновників з материкового Китаю, які курують питання Гонконгу. На думку Вашингтона, ті, чиї імена були внесені в санкційні списки, причетні до «підриву автономії Гонконгу і обмеження [там] свободи слова та зібрань».

Влада Гонконгу розгляне контрзаходи у відповідь на введення США санкцій відносно представників керівництва цього спеціального адміністративного району Китаю. Про це заявив в суботу секретар (міністр) комерції та економічного розвитку місцевої адміністрації Едвард Яу, виступаючи в ефірі радіостанції RTHK. Чиновник, який сам не потрапив до списку санкцій, не уточнив, про які заходи може йти мова.

Поділитись