Опозиції буде вкрай складно пробитися до Законодавчої ради Гонконгу

Затверджена Пекіном реформа виборчої системи Гонконгу дозволить владі КНР встановити фактично «повний контроль» над політичною системою цього спеціального адміністративного району і «викорінити тут будь-який вплив опозиції».

«Прихильникам опозиційних демократичних партій тепер буде вкрай складно пробитися до Законодавчої ради. В кращому випадку вони зможуть отримати там шосту частину місць», — пояснив співрозмовник ЗМІ.

Влада тепер зобов’язані відмовляти в участі у виборах особам, яких вважатимуть «недостатньо патріотичними». Перевіряти їх кваліфікацію буде спеціальна комісія, в яку, як передбачається, увійдуть не тільки чиновники, а й співробітники поліції, які займаються питаннями забезпечення національної безпеки. «Роль поліції в передвиборному процесі до кінця не ясна і викликає серйозні питання», — відзначило джерело.

Крім того, місцева влада ще восени минулого року з подачі Пекіна отримали повноваження відстороняти від посади в будь-який момент без судового рішення діючих депутатів, яких визнають «патріотами». «Такий жорсткий контроль і тиск може відбити бажання опозиційних сил брати участь у виборах», — резюмував співрозмовник.

Виборча реформа

У вівторок члени Постійного комітету Всекитайських зборів народних представників (ВЗНП, парламенту) одноголосно проголосували в підтримку проекту реформи гонконгської виборчої системи. Вона націлена на забезпечення принципу «Гонконгом керують патріоти».

Чисельність Законодавчої ради буде розширена з 70 до 90 осіб. При цьому там залишиться всього 20 місць для депутатів, що обираються шляхом прямого голосування в територіальних округах.

Найбільше число мандатів — 40 — належить тепер вперше розподіляти колегії вибірників, яка збільшиться з 1,2 тис. До 1,5 тис. Чоловік і також як і раніше буде вибирати главу адміністрації Гонконгу. Ще 30 парламентаріїв будуть висуватися від лояльних владі галузевих спільнот за професійною ознакою.

Таке співвідношення, за задумом Пекіна, покликане усунути всі фактори ризику і виключити ситуацію, при якій так званий продемократичний блок міг би отримати третину місць і заблокувати прийняття тих чи інших нормативних актів.

Парламентські вибори в Гонконзі намічені на грудень цього року.

Раніше гонконгська влада виступила з рішучим засудженням санкцій, введених США стосовно посадових осіб Гонконгу і Китаю, і готові підтримати Пекін у прийнятті заходів у відповідь.

«Ми повністю підтримаємо центральний уряд в питанні прийняття контрзаходів», — підкреслюється в заяві.

Влада Гонконгу назвала дії Вашингтона «кричущим і грубим втручанням у внутрішні справи КНР», «неповажної спробою підірвати двосторонні відносини на різних рівнях».

У п’ятницю Мінфін США повідомив про введення санкцій проти 11 колишніх і діючих посадових осіб Гонконгу, в тому числі щодо голови виконавчої влади цього спеціального адміністративного району КНР Керрі Лам, комісара поліції, ряду міністрів, а також чиновників з материкового Китаю, які курують питання Гонконгу. На думку Вашингтона, ті, чиї імена були внесені в санкційні списки, причетні до «підриву автономії Гонконгу і обмеження [там] свободи слова та зібрань».

Влада Гонконгу розгляне контрзаходи у відповідь на введення США санкцій відносно представників керівництва цього спеціального адміністративного району Китаю. Про це заявив в суботу секретар (міністр) комерції та економічного розвитку місцевої адміністрації Едвард Яу, виступаючи в ефірі радіостанції RTHK. Чиновник, який сам не потрапив до списку санкцій, не уточнив, про які заходи може йти мова.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,

Загрузка...