Новий прем’єр Росії анонсував масштабні зміни в уряді

Новий прем’єр Росії анонсував масштабні зміни в уряді

У новому уряді Росії будуть зміни. Про це заявив новий прем’єр-міністр Росії Михайло Мішустін.

Депутати Державної думи більшістю голосів підтримали запропоновану президентом Росії кандидатуру Михайла Мішустіна на пост глави уряду. Він виступив проти списання кредитних боргів росіян, так як це призведе до банкрутств банків. “І, відповідно, люди втратять гроші, ті, хто зовсім не винен”.

Журналіст Маргарита Симоньян одна з перших передбачила призначення Мішустіна, «відправила» прес-секретаря президента Дмитра Пєскова в Міністерство закордонних справ, «оживила» Міністерство регіонального розвитку та Міністерство у справах національностей.

У політологів своя думка: архітектура федерального уряду залишиться швидше за все колишньою, а ось прізвища міністрів і віце-прем’єрів можуть і змінитися. На думку політолога Аббаса Галлямова, в кабінеті міністрів з’явиться багато нових облич, в той же час з уряду підуть такі «відверті алергени», як Віталій Мутко. Інакше, вважає експерт, «в політичному сенсі ефект від заміни непопулярного прем’єра буде змазаний».

Провідний аналітик Агентства політичних і економічних комунікацій Михайло Нейжмаков, навпаки, вважає, що “як мінімум помітна частина колишніх членів уряду збереже свої пости і при новому прем’єрі”. “Нові завдання (в тому числі в соціальній сфері, представлені президентом в посланні Федеральним зборам) далеко не завжди вимагають призначення нових кураторів їх реалізації. Можливо, хорошим знаком для урядовців є їх участь в нараді з підготовки послання, яке відбулося напередодні його оголошення, 13 січня: перш за все для Антона Силуанова і Тетяни Голікової”, – зазначив Нейжмаков.

Найбільш уразливі, вважає експерт, міністри соціального блоку. “Представляються досить стійкими позиції глави Мінсільгоспу Дмитра Патрушева, в тому числі на тлі минулих в грудні 2019 року під цілком позитивному ключі заходів за участю президента з питань розвитку АПК і сільських територій”, – стверджує політолог.

На підвищення може піти в. о. міністра енергетики Олександр Новак. Таким прогнозом з «ФедералПресс» поділився експерт Фінансового університету при Уряді РФ і аналітик Фонду національної енергетичної безпеки Ігор Юшков. “Енергетичного блоку уряду цілком можна розраховувати на перепризначення. Основним завданням для віце-прем’єра було стримування цін на паливо на внутрішньому ринку. З цим він цілком впорався. Основним проектом Новака стала угода ОПЕК +. Путін оцінює її вплив на доходи бюджету позитивно. А звільнення зазвичай бувають в разі відвертих проколів. Однак можливе переміщення Новака вгору по апаратної сходах. Не виключено, що він стане віце-прем’єром з ПЕК, а Козаку передадуть інші повноваження в рамках загальної перетасовки на рівні віце-прем’єрів”, – розповів експерт.

У разі підвищення Новака новим главою Міненерго може стати переможець конкурсу «Лідери Росії» Павло Сорокін, який обіймає нині посаду заступника міністра. Юшков нагадує, що підняв по кар’єрних сходах його особисто Путін. Однак пост міністра Сорокіну не гарантований, оскільки великі політичні групи захочуть бачити на цій посаді лояльного саме їм призначенця. “У кожного міністра є якийсь дах в особі когось із членів путінського політбюро, і кожен з них вступить в боротьбу за крісло”, – нагадав політолог Аббас Галлямов.

Незважаючи на те, що новим прем’єр-міністром став Михайло Мішустін – бюрократ, а не політик, – новий кабінет міністрів з високою часткою ймовірності буде формуватися саме з політиків. Хоча конституційні поправки ще не прийняті, засідання Думи від 16 січня показало, що парламент вже почав обкатувати оновлену схему призначення членів уряду.

Перший заступник голови комітету Держдуми з природних ресурсів, власності і земельних відносин Юрій Афонін (КПРФ) стверджує, що його фракція готова до різних варіантів розвитку подій. «Новий уряд повинен стати урядом народної довіри», – підкреслює депутат. Афоніну вторить його однопартієць – губернатор Орловської області Андрій Кличков.

Незалежно від того, чи зміниться структура уряду і чи з’являться в ньому нові люди, важливим питанням залишається тривалість роботи нового кабінету. Чи буде він перехідним і очікує нас нова серія відставок вже цієї осені? Відповідь на це питання безпосередньо залежить від того, чи будуть проводитися дострокові вибори в Думу. Оновиться в 2020 році Дума чи ні, поки неясно, але, це більш ніж імовірно.

На думку заступника директора Центру політичної кон’юнктури Олега Ігнатова, буде логічно, якщо новий уряд проіснує до чергових парламентських виборів. Експерт не вважає, що в цьому році відбудеться достроковий плебісцит, хоча і нагадує, що зараз «все відбувається дуже швидко». Політолог підкреслює, що у нинішньої головної політичної сили – «Єдиної Росії» – очевидні проблеми з популярністю і порядком. Зараз партія не готова до виборів, тому для єдиноросів вигідніше було б проводити їх в строк, тобто в 2021 році.

Поділитись