НАТО закликає Росію повернутися до виконання Договору з відкритого неба

НАТО вважає, що Росія повинна скасувати «обмеження на інспекційні польоти в районі Калінінграда і поблизу кордону з Грузією», а також «повернутися до повного виконання» Договору з відкритого неба, що дозволить зберегти цю угоду після одностороннього виходу з нього США.

Про це йдеться в заяві генерального секретаря Північноатлантичного альянсу Йенса Столтенберга, поширеному за підсумками екстреного засідання Ради НАТО. Країни НАТО, однак, не висловили схвалення планів США вийти з Договору з відкритого неба.

Винні росіяни

«Росія протягом багатьох років вводила обмеження, несумісні з дією даного договору, в тому числі на [інспекційні] польоти в районі Калінінграда, і обмежувала польоти над своєю територією поблизу кордонів з Грузією. Триваюче виборче виконання Росією своїх зобов’язань за цим договором підриває внесок цього важливого документа в стабільність і безпеку на євроатлантичному просторі, — стверджується в заяві. — Сполучені Штати проголосили, що Росія порушила умови договору, і оголосили про свій намір вийти з угоди через 6 місяців, відповідно до норм договору. США також заявили, що вони, однак, можуть переглянути своє рішення, якщо Росія повернеться до повного дотримання договору «.

«Країни НАТО і держави-партнери працювали з Росією як в столицях, так і в форматі ОБСЄ у Відні, щоб домогтися від Росії виконання договору в найкоротші терміни. Повернення Росії до повного дотримання цього договору є найкращим способом його збереження», — йдеться в заяві.

У ньому також підкреслюється, що країни НАТО піднімали цю тему на саміті альянсу в Уельсі в 2014 році, у Варшаві в 2016 році, в Брюсселі в 2018 році.

Що НАТО буде виконувати?

У заяві також говориться, що держави НАТО «будуть продовжувати виконувати, підтримувати і зміцнювати контроль над озброєннями, підтримувати процес роззброєння і нерозповсюдження, які є ключовими елементами Євроатлантичної безпеки». Як цю тезу співвідноситься з виходом США з договгору, в документі не уточнюється.

У той же час, в заяві підкреслюється, що держави НАТО «залишаються відкриті для діалогу в рамках Ради Росія — НАТО щодо зниження ризиків і військової транспарентності» і продовжують «сподіватися на конструктивні відносини з Росією, коли дії Росії зроблять це можливим».

Недолік солідарності

Раніше дипломатичне джерело повідомив ЗМІ, що США домагаються від всіх країн НАТО підтримки свого рішення про односторонній вихід з договору і покладання всієї відповідальності за цей крок на Росію. Однак з поширеного тексту заяви випливає, що цієї мети Вашингтону вдалося добитися лише частково. Хоча текст документа рясніє згадками про нібито допущених Росією порушеннях договору, все, що стосується самого факту виходу США з ДОН — це лише констатація факту і переказ позиції Вашингтона без будь-якої оцінки цього кроку з боку інших держав альянсу.

Невдоволення європейських країн діями США підтвердило і німецьке агентство ДПА з посиланням на власні джерела в організації, яке підкреслило, що США не отримали під час екстреного засідання Ради НАТО абсолютної підтримки з боку своїх партнерів по альянсу в питанні вирішення Вашингтона вийти з договору.

«Деякі союзники ясно висловили свій жаль у зв’язку з рішенням США», — відзначили агентству в НАТО. Як зазначає DPA, мови про згуртованості серед партнерів по альянсу в цей раз, «на відміну від інших випадків», не було. За його інформацією, тим не менш, незважаючи на розбіжності, учасники засідання були єдині в думці, що нібито потрібно чинити тиск на Росію для того, щоб вона пішла назустріч у виконанні вимог США.

Руйнування контролю над озброєннями

Президент США Дональд Трамп раніше оголосив про намір Вашингтона вийти з договору, що дозволяє учасникам здійснювати обльоти будь-яких територій один одного для спостереження за військовою діяльністю. В якості причини американська сторона назвала порушення договору з боку Росії, в той час як Москва ці твердження заперечує і висуває зустрічні звинувачення. Так, офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова підкреслила, що у Росії є ряд своїх претензій до США за Договором з відкритого неба, які раніше вже висловлювалися.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , , ,

Загрузка...
Load...