Лукашенко знайшов нафту у Норвегії

Лукашенко знайшов нафту у Норвегії

Білорусія в якості альтернативи російської нафти закупила 80 тисяч тонн палива у Норвегії.

Через порт в литовській Клайпеді вона буде доставлена на білоруський НПЗ «Нафтан». Разом з тим невідомо, чи буде в подальшому Норвегія здійснювати поставки в Білорусь. Поставки очікуються вже найближчим часом, тобто в 20-х числах січня.

До недавнього часу республіка отримувала паливо з Росії, однак сторони так і не змогли домовитися про умови угоди до 1 січня. Країни не зійшлися в ціні. Нафтопереробні заводи не готові купувати російську нафту за ринковою вартістю. Білоруській владі довелося підшукувати альтернативні варіанти. Президент Білорусії Олександр Лукашенко раніше заявляв, що держава може почати отримувати через Польщу нафту з Саудівської Аравії чи США по реверсу по магістральному нафтопроводу «Дружба». Альтернативні варіанти також називав і перший віце-прем’єр уряду Білорусі Дмитро Крутой. За його словами, Мінськ відправив комерційні пропозиції щодо постачання нафти в республіку.

“Всі комерційні служби наших заводів, Білоруської нафтової компанії знаходяться на переговорах практично в щоденному режимі. Думаю, тут ми теж скоро отримаємо альтернативні варіанти поставки конкретної нафти”, – наводить слова чиновника Sputnik Білорусь. Він розповів, що розглядаються такі країни, як Україна, Польща, Казахстан, Азербайджан, а також балтійські держави. Крутой також прокоментував сформовані розбіжності між Росією і Білорусією. За його словами, вся проблема в тому, що Мінськ не хоче платити Москві в колишньому обсязі премію до ринкової ціни.

“В умовах реалізації податкового маневру і щорічного збільшення вартості нафти для Білорусі за рахунок зменшення мита платити премію російським нафтовим компаніям в тому розмірі, в якому ми домовлялися це робити в 2011 році, сьогодні не має ніякого сенсу. Це просто економічно недоцільно”, – сказав Крутой.

Поки російські і білоруські представники намагаються прийти до консенсусу, країни, в які Мінськ направив комерційні пропозиції, підтверджують свою готовність до здійснення поставок свого палива. Першим відгукнувся Азербайджан. Офіційний представник державної нафтової компанії прикаспійської республіки SOCAR Ібрагім Ахмедов заявив, що сторони дійсно обговорювали це питання, проте поки не прийшли до конкретного вирішення.

“Переговори з цього приводу велися, в принципі ми готові, можемо поставити, як і раніше. У нас є, як ви знаєте, нафта Аzeri-light. Але нічого конкретного поки на цей рахунок немає”, – повідомив він.

Слідом за ним дав коментар і глава казахстанського Міненерго Нурлан Ногаєв. Він також підтвердив наявність пропозиції від «Белнефтехіму», спрямованого в міністерство.

“Представники даного відомства планують приїхати в Казахстан для обговорення поставки. Ми на сьогоднішній день здійснюємо поставки нафти по диверсифікованим напрямками і розглянемо пропозицію білоруської сторони”, – сказав чиновник. Він припустив, що, якщо сторони будуть задоволені умовами угоди, то поставки цілком можливі.

Разом з тим Латвія заявила, що у неї є все необхідне, щоб прокачувати нафту через свою територію до Білорусі і назад.
Про це повідомив 18 січня міністр шляхів сполучення балтійської республіки Таліс Лінкайтс.

“Технічно ми маємо всю необхідну інфраструктуру для того, щоб перекачувати нафту через Латвію в Білорусь і назад – в принципі в обох напрямках є така технічна можливість. Просто треба обговорити технічні умови”, – сказав чиновник в інтерв’ю телеканалу ОНТ.

Поділитись