Лукашенко вніс до кримінального кодексу нові статті про боротьбу з екстремізмом

Лукашенко вніс до кримінального кодексу нові статті про боротьбу з екстремізмом

Президент Білорусі Олександр Лукашенко підписав закон про поправки з питань кримінальної відповідальності, ввівши ряд нових статей, частина яких стосується боротьби з екстремізмом і реабілітацією нацизму, а також порушень на масових заходах.

Відповідний документ розміщений у вівторок, 8 червня, на Національному правовому інтернет-порталі республіки.

Новий закон вводить кілька нових посилюють статей в кримінальний кодекс, в тому числі в контексті прийнятих раніше кількох тематичних законів. Йдеться про протидію екстремізму, реабілітації нацизму, про порядок проведення масових заходів.

У чинному Кримінальному кодексі передбачена відповідальність тільки за керівництво і створення екстремістських формувань. Підписаний президентом закон вводить відповідальність і для інших складів порушення: це участь в екстремістських формуваннях, схиляння до екстремістської діяльності, підготовка та навчання екстремістської діяльності, а також її фінансування.

Максимальне покарання в залежності від злочину і обставин його вчинення складе до восьми років позбавлення волі. Підписаний Лукашенко закон також встановлює кримінальну відповідальність за неодноразове порушення порядку організації або проведення масового заходу. Максимальне покарання за цією статтею – позбавлення волі на три роки.

Також поправки вводять відповідальність за поширення власником інтернет-ресурсу забороненої інформації протягом року після притягнення до адміністративної відповідальності і за незаконний збір і поширення персональних даних, недотримання вимог щодо їх захисту. Наприклад, якщо людина розголошує інформацію про приватне життя або персональні дані в зв’язку зі службовими обов’язками, виконанням громадського обов’язку, то законом встановлено покарання у вигляді позбавлення волі до п’яти років.

Крім того, передбачена відповідальність за незаконне збирання або отримання відомостей, які відносяться до державних секретів, з метою їх поширення, але при відсутності ознак зради державі або шпигунства. Також встановлено кримінальну відповідальність аж до позбавлення волі на строк до чотирьох років за пропаганду або публічна демонстрація нацистської символіки або атрибутики, вчинені неодноразово.

Законом також посилюється відповідальність за вбивство співробітника правоохоронних органів, опір особам, які охороняють громадський порядок, за насильство або загрозу його застосування щодо таких осіб, а також суддів. Цей захід також стосується публічних образ представника влади або його близьких у зв’язку з виконанням ним службових обов’язків.

У той же час закон виключає з кодексу 10 статей, близько 24 складів злочинів, здебільшого через їх незатребуваність на практиці. Переглянуті санкції близько 70 складів злочинів.

Підписаний Лукашенком закон удосконалює порядок призначення покарання, встановлює більш диференційований підхід до призначення штрафу, а також додає можливість його розстрочки. По ряду кримінальних статей запропоновано обмеження свободи як альтернатива позбавлення волі.

У кримінально-процесуальному кодексі також стало передбачено використання механізмів медіації, розширено використання інформаційних технологій в кримінальному процесі. Що стосується кримінально-виконавчого кодексу, то в ньому уточнюється порядок відбування покарання окремими категоріями засуджених, отримання засудженими у виправних установах посилок і грошових переказів і порядок здійснення ними телефонних переговорів, що включає в себе спілкування по відеозв’язку.

Відзначається, що велика частина положень закону вступить в силу через три місяці.

Напередодні Київський національний університет імені Тараса Шевченка (КНУ) позбавив Лукашенка звання почесного доктора в Україні. Випадок позбавлення звання став першим в історії цього навчального закладу.

Поділитись