Лукашенко і опозиція пережили третій тиждень протестів

Володимир Путін заявив, що не посилає поки допомогу Олександру Лукашенкові, тому що вважає, що той придушить протести сам.

Він при цьому посилається на договір про колективну безпеку, учасниками якого є Росія і Білорусь. При цьому Путін створює в допомогу Лукашенко озброєний резерв. Це чіткий сигнал: повалити Лукашенка Москва не дасть. Координаційна рада опозиції Білорусі не хоче погіршувати відносин з Кремлем і навіть говорить Заходу: допомагайте нам, не робіть нам гірше. Марія Борзунова розповіла про те, як пройшла третій тиждень протестів в Білорусі.

Кожні вихідні міста належать учасникам протесту. Але всю решту тиждень — затримання, арешти і залякування. Розстановка сил змінюється. Так сталося і зараз: до кінця тижня силовики навіть стали розганяти нечисленні акції на площі Незалежності.

Останньою акцією, яку влада не стала розганяти, став День Незалежності. На головній площі — тисячі людей, ліхтарики, музиканти. А за рогом — водомети і «бусики» з силовиками.

Паралельно у Комаровського ринку за мир і за батька збиралися прихильники Лукашенка. У щирості присутніх сумніватися не доводиться: хтось вважає, що силовики і справді діяли жорстко і потрібно розбиратися, а хтось вважає, що можна було і жорсткіше і навіть сам готовий вийти за президента з автоматом.

Минулої неділі Лукашенко з’явився з автоматом в руках біля кордону силовиків, що оточили його палац. Цей жест розцінили по-різному: у владі як прояв сили, а в опозиції — слабкості.

Олег Гайдукевич, депутат Палати представників нацзборів Білорусі: «Президент завжди був досить емоційною людиною. І завжди був досить такий. Емоції завжди у нього були. Він завжди був досить відвертий і емоційний. Кому-то це подобається, комусь це не подобається».

Лукашенко ще минулого тижня дав вказівку силовикам заспокоїти ситуацію, а Міністерство оборони начебто загрожувало: будете мати справу з армією, а не з міліцією. І ось на акції вчителів у Міністерства освіти, яке знаходиться прямо біля площі Незалежності, з’явилися автозаки і водомети. Але тепер білоруські силовики начебто вибрали московську стратегію придушення протестів: ніяких гранат і куль, всіх по черзі проводять в автозак, в основному, чоловіків.

Щоденні акції солідарності — на цьому тижні, наприклад, виходили лікарі і вчителі — проходили на тлі допитів членів президії Координаційної ради. У Слідчий комітет викликали навіть лауреата Нобелівської премії Світлану Алексієвич.

Путін же все ще залишається головним другом і надією Лукашенко. Якщо раніше допомогу обіцяли тільки в рамках ОДКБ — а значить, в разі зовнішнього втручання, на яке так часто вказує Лукашенко, то тепер формулювання змінилися.

Марія Колесникова, член президії Координаційної ради опозиції: «Ми почули і те, що людей треба слухати, і те, що треба йти на компроміс. А також ми почули, що він абсолютно чітко дає зрозуміти, що Лукашенко слабкий, що Лукашенко не в змозі розібратися зі своїм власним народом і почути його. Лукашенко три місяці звинувачує нас, що ми рука Кремля, а зараз сам опиняється в дуже дивній ситуації, коли лідер сусідньої держави говорить про те, що Лукашенко звертається до нього по допомогу».

Лукашенку, якщо що, допоможе Путін, але вже допомагає російська пропаганда. Марія Колесникова не вважає, що це може викликати антиросійські настрої, які в протестах періодично намагаються знайти прихильники Лукашенка. Координаційна рада категорично проти іноземного втручання, причому з усіх сторін.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: ,

Загрузка...
Loading...