Інтеграція Росії та Білорусі несподівано призупинилася

7 грудня в Сочі відбулася зустріч президентів Росії і Білорусії Володимира Путіна і Олександра Лукашенка.

Головним питанням було підписання дорожніх карт по інтеграції. Значна частина документів була узгоджена ще в минулому місяці, проте зміст їх залишався таємницею для широкого загалу і навіть в експертному середовищі вагалися з оцінками.

Зустріч Путіна і Лукашенка показала, що процес інтеграції як і раніше просувається повільно і з труднощами. З самого початку переговори не задалися — після привітання і вступної промови Володимира Путіна і Олександра Лукашенка в кімнаті несподівано згасло світло.

«Закінчилася електрика», — пошуткував Путін.

Перші дві години Путін і Лукашенко розмовляли з участю членів делегацій, потім під час обіду вони говорили тет-а-тет. Після діалогу «віч-на-віч» президенти знову продовжили переговори разом з главами урядів Росії і Білорусії Дмитром Медведєвим та Сергієм Румасом, міністрами обох країн. В цілому діалог президентів тривав більше п’яти годин. А по його завершенню Лукашенко поїхав без заяв для преси, що журналістами обох країн було розцінено однозначно — компромісу досягти не вдалося.

Розповісти про підсумки переговорів доручили голові Мінекономрозвитку Максиму Орєшкіну, але його прес-підхід затягувався.

«Невелика пауза, його викликав начальник», — пояснили журналістам. «
Зустріч президентів РФ і Білорусії запланована 20 грудня», — заявив міністр пресі і додав, що по нафті і газу позиції Росії і Білорусії на переговорах президентів були серйозно зближені. «Вказівки для опрацювання отримані», — додав він. Його виступ був коротким — рівно одну хвилину. Таким чином лідери дали зрозуміти, що традиційно продовжать діалог на неформальному саміті СНД, який пройде 20 грудня в Санкт-Петербурзі.

Однак підсумок нових переговорів передбачити складно — ще рік тому була сформована двостороння робоча група для подолання спірних питань, але за цей час вони так і не були вирішені. Тому про опрацювання яких вказівок обмовився Орєшкін — неясно. І в Москві, і в Мінську, кажучи про Союзну державу, завжди відзначали пріоритетність цього напрямку в двосторонніх відносинах. Ситуацію, проте, ускладнював ряд протиріч між двома країнами. Так, Лукашенко неодноразово заявляв про те, що будь-які інтеграційні процеси не повинні зачіпати суверенітет Білорусі.

«Ми ніколи не збиралися і не збираємося входити до складу будь-якої держави, навіть братської Росії», — підкреслив він незадовго до зустрічі в Сочі.

У Мінську напередодні сочинських переговорів пройшли акції протесту проти інтеграції. На думку деяких демонстрантів, вона може обернутися для Білорусії «окупацією».

При цьому, як неодноразово відзначали і російські, і білоруські експерти, позиція керівництва Білорусі викликає ряд питань — фактично Лукашенко чекає від Кремля преференцій і пільг, в першу чергу, економічних, мало що пропонуючи натомість.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,

Загрузка...
Load...