Європарламент підтримав відстрочку Brexit

Європарламент підтримав відстрочку Brexit

Великобританія може знову відкласти вихід з Євросоюзу при наявності вагомих підстав, однак повинна зберегти вільне переміщення на ірландської кордоні і, навіть при відсутності угоди з Брюсселем виконати фінансові зобов’язання перед Євросоюзом. Про це йдеться в резолюції, схваленій на пленарній сесії Європарламенту в середу.

Цей документ покликаний підкреслити позицію Євросоюзу з ключових питань, що стосуються виходу Великобританії з Євросоюзу в рамках статті 50 Лісабонського договору. За його прийняття висловилися 544 депутата, проти – 126, ще 38 утрималися.

“Європарламент підтримає продовження термінів, обумовлених статтею 50 Лісабонського договору, якщо будуть причини і мета для цього, зокрема [бажання] уникнути Brexit без угоди, провести парламентські вибори або референдум, відмовитися від застосування статті 50 або укласти угоду про умови виходу”, – заявили автори доповіді, підкресливши, що це не повинно позначитися на функціонуванні інститутів ЄС. Вони нагадали, що 9 вересня 2019 року парламент Великобританії прийняв закон, який зобов’язує уряд просити ЄС про чергову відстрочку Brexit, якщо угода з Брюсселем не буде досягнута 19 жовтня, при тому, що офіційна дата виходу на даний момент – 31 жовтня.

Головна умова угоди

“[Європарламент] вважає, що в інтересах Великобританії, а також ЄС провести Brexit впорядкованим чином, – наголошується в документі. – Цінність Угоди про вихід з ЄС полягає в юридичної визначеності для всіх, кого торкнеться ця процедура, а також для максимально можливого забезпечення “страхувального плану” на кордоні з Північною Ірландією, який за відсутності узгоджених рішень або робочої альтернативи захистить угоду Страсної п’ятниці і мирний процес”.

Автори резолюції наголошують, що “бекстоп” (“страхувального плану”) – режим перебування Північної Ірландії у складі митного союзу ЄС і єдиного європейського ринку після настання перехідного періоду Brexit є лише тимчасовим заходом, і йому слід шукати альтернативу у вигляді взяття нових домовленостей і застосування сучасних технологій, які допоможуть уникнути появи фізичної кордону з Ірландією і додаткових перевірок на ній. Вони також наполягають на тому, що Сполучене Королівство має подати відповідні альтернативи в письмовому вигляді, і висловлюють жаль у зв’язку з тим, що цього досі не було зроблено. Що стосується політичної декларації, яка описує контури майбутніх відносин між Лондоном і Брюсселем, то євродепутати “демонструють бажання трансформувати його в документ більш формального і юридичного характеру”.

“[Нова декларація повинна] мати на меті затвердити угоду про такої тісної асоціації між Сполученим Королівством та ЄС, що навіть за відсутності альтернативних домовленостей “бекстоп” був би не потрібен”, – вказали депутати. Вони додали що, при успішному результаті, коли угода між Лондоном і Брюсселем все ж буде укладена, перехідний період в економічних відносинах повинен тривати до 31 грудня 2020 року.

Доведеться платити
Депутати зазначають, що підсумкова угода повинна мати на увазі єдино можливий варіант врегулювання фінансових та юридичних зобов’язань Лондона перед Брюсселем. Однак, “в разі виходу без угоди фінансові зобов’язання Великобританії як і раніше збережуться”, свідчить резолюція.

У ній також наголошується, що ніякого перехідного періоду в економічних відносинах з ЄС за відсутності повноцінної угоди не буде. Також Європарламент називає своїм головним пріоритетом збереження робочих місць і соціальних благ громадян інших країн Євросоюзу в Великобританії і, навпаки, закликає Брюссель і Лондон забезпечити їм визначеність з точки зору юридичних питань.

Відповідальність за жорсткий Brexit, відповідно до прийнятої позицією депутатів, повністю ляже на плечі британського уряду. У резолюції підкреслюється, що припинення роботи парламенту за рішенням прем’єр-міністра країни Бориса Джонсона до 14 жовтня лише збільшує ймовірність відповідного результату.

Фото AFP.

Поділитись