Bloomberg: США намагатимуться витіснити Росію з атомного ринку в Європі

Bloomberg: США намагатимуться витіснити Росію з атомного ринку в Європі

Східна Європа стає полем битви на ринку будівництва атомних електростанцій, яке оцінюється в суму 500-740 млрд доларів в найближчі 10 років.

США мають намір витіснити російський «Росатом» і зайняти місце нового лідера з експорту «кращих в світі технологій в сфері атомної енергетики». При цьому, як зазначають експерти, американська політична риторика домінує над реальними інвестиційними рішеннями – у США немає ресурсів для будівництва нових АЕС. Про це пише Bloomberg.

США вишукують можливості для виходу на зарубіжний енергетичний ринок таких компаній, як «Дженерал Електрик» (General Electric Co.), «Вестингхаус електрик» (Westinghouse Electric Co.) і «Бектел Груп» (Bechtel Group Inc.). Раніше США підписали меморандум з Румунією про фінансування зведення нового реактора та інші угоди з Польщею, а також Болгарією, яка планує відродити старий проект будівництва атомного реактора, вказує видання.

«План щодо забезпечення американських компаній можливостями для залучення клієнтів на цьому геополітично ключовому ринку, реалізація якого була розпочата при Дональда Трампа, в стані залишитися в силі і при переході влади до нової адміністрації США при обраному президентові Джо Байдена. Для східноєвропейських партнерів це може стати стимулом до початку реалізації зайшли в глухий кут проектів в галузі атомної енергетики. Головною перевагою американської сторони може стати більш широкий доступ до фінансування, оскільки це буде протидіяти просуванню в цьому регіоні інтересів Росії і Китаю», – йдеться в статті.

При цьому Bloomberg, посилаючись на слова аналітика софійського Центру вивчення демократії Мартіна Владимирова, звертає увагу на те, що «політична риторика домінує над реальними інвестиційними рішеннями».

«Хоча США прагнуть протистояти російському і китайському економічному втручанню, ці проекти, можливо, не відповідають ринковій логіці і зажадають значної державної підтримки», – вважає Владимиров.

“Росія не бачить в угодах в галузі атомної енергетики, що укладаються сьогодні США в Європі, загрози для своєї провідної корпорації “Росатом”, оскільки у американських компаній зараз немає ресурсів, необхідних для будівництва нових АЕС, заявив урядовий чиновник, близький до російської атомної галузі. Американські проекти в Європі, швидше за все, будуть обмежені угодами про обслуговування, додав чиновник, попросивши не називати його імені, оскільки він не уповноважений виступати публічно”, – вказує видання.

Відзначається, що в самій держкорпорації «Росатом» також зменшили ризик підвищення конкуренції, заявивши, що в регіоні є можливості для реалізації багатьох проектів.

«Ми вважаємо, що сектор атомної енергетики США має великий потенціал, – прокоментували в” Росатомі “. – Найважливішим зараз для американських компаній-постачальників є розширення навичок за рахунок будівництва на тих ринках, де у них є присутність і досвід».

У Східній Європі є країни, які залишаються вірними Росії як свого основного технологічного і фінансового партнера, наприклад, Угорщина зі своєю угодою з розширення АЕС вартістю 10 млрд євро (12 млрд доларів), хоча можливість поставляти туди турбіни отримає і компанія «Дженерал Електрик», пише Bloomberg.

У Росії і Китаю є перевага, оскільки вони пропонують висновок комплексних договорів. А США на світовому ринку будівництва нових енергоблоків для АЕС «повністю відсутні», говориться в квітневій доповіді міністерства енергетики США. Як уклали в американському енергетичному відомстві, США «втратили свої глобальні конкурентні переваги в якості світового лідера в атомній енергетиці».

Поділитись