Україна стала лідером енергетичного ринку Європи

Оприлюднений днями звіт Єврокомісії за перший квартал 2020 року про ситуації на європейських ринках електроенергії осоромив скептиків, які не вірять в українські реформи. Як випливає зі звіту, Україна зайняла відразу два призових місця (перше і третє) за рівнем оптових цін на ринку «на добу вперед», випередивши членів Євросоюзу.


Середня оптова ціна в торговій зоні «Бурштинського енергоострова», який функціонує на заході України відокремлено від її Об’єднаної енергосистеми, виявилася найвищою в Європі — 52,9 євро / МВт-год. Аналогічна ціна в самій Об’єднаній енергосистемі України трохи нижче — 46,9 євро / МВт-год.

Що проте значно вище середньої для ЄС оптової ціни — 34 євро / МВт-год. Причому на результати дослідження мало вплинули карантинні заходи, оскільки вони в основному почали вводитися в березні.

Здається, за підсумками другого кварталу результат українських реформ в енергосекторі буде виглядати ще більш вражаючим, а відрив цін від європейських тільки виросте — через істотне цінового падіння, що спостерігалося в Європі під час піку карантинних обмежень. Тоді як на Україні подібного падіння не спостерігалося. Більш того, в України є всі шанси і надалі утримувати за собою лідерство.

Цікаво, що європейські ціни на електроенергію в порівнянні з першим кварталом 2019 року знизилися відразу на 33%. Пов’язано це насамперед з аномально теплою зимою і падінням цін на енергоносії. А почасти й з почалися в першому кварталі карантинними обмеженнями, що викликали серйозне падіння промислового виробництва, перевезень, а в кінцевому рахунку — і масштабний економічну кризу.

Провести аналогічне порівняння для України не представляється можливим, оскільки реформа ринку електроенергії в країні стартувала з 1 липня 2019 року, а реально почала працювати місяцем пізніше. До того в Україні просто не було ринку електроенергії «на добу вперед» — на ньому здійснюється купівля-продаж електроенергії з покриттям на наступний день. Він являє собою щось на зразок біржі і служить індикативом ціни для ринків, що працюють за європейськими правилами. Оціночно учасники українського ринку говорять про падіння середнього рівня цін на електроенергію для промисловості в першому кварталі 2020 року в порівнянні з першим кварталом 2019 го на 14-15%. Зрозуміло, мова йде про еквівалент ціни в євро.

В результаті схожий з Україною рівень ціни на електроенергію виявився лише у енергозалежної Греції, зрозуміло, що не має своєї атомної енергетики, — 50,4 євро / МВт-год. Помітно також, що він перевищує рівень в 40 євро / МВт-год в більшості країн Східної Європи — Польщі, Угорщини, Румунії, Болгарії, Сербії та Хорватії, за винятком, по суті, тільки Словаччини. Причому при русі на захід і особливо на північний захід ціна істотно падає: найнижча вона у що не входить в ЄС Норвегії — 15, трохи вище в Швеції — 16,7 і Данії — 21,2 євро / МВт-год.

І навряд чи це випадковість: нав’язуючи свої правила, країни з ядра Євросоюзу аж ніяк не прагнуть створити конкурентні переваги для східноєвропейських членів з периферії ЄС. І вже тим більше — для їхніх сусідів-нечленів.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , , ,

Загрузка...
Loading...