Світові ціни на продукти зросли найбільше за 10 років

Щомісячний індекс цін, який розраховує Продовольча і сільськогосподарська організація ООН, виріс минулого місяця на 40%. І це найбільше зростання з 2011 року, який може бути сигналом, що інфляція, спровокована пандемією коронавірусу, посилюється. Апетити Китаю на пшеницю і сою ростуть, змушуючи ціни рости. Інший великий фактор — важка посуха в Бразилії, а також дедалі більшим попитом на рослинне масло для виготовлення біодизеля.

Про це пише Financial Times.

Індекс від агентства ООН — важливий показник для сільськогосподарських товарів, якими торгують на міжнародному рівні. Нинішній стрибок зробив його найвищим з вересня 2011 року.

Зростання цін на світовому ринку ще більше посилить інфляцію цін на продукти в бідних країнах, залежних від імпорту основних товарів.

У разі багатих країн, вартість необроблених інгредієнтів складає лише частину від ціни, яку їхні мешканці платять в супермаркетах або ресторанах. Але зростання цін на сировину все одно впливає на вартість продуктів. І такі компанії, як Nestlé і Coca-Cola, вже оголосили, що збираються підвищити свої ціни. Економісти і аналітики застерігають, що відновлення роботи сфери громадського харчування лише підвищить тиск на ціни.

«Скорочення походів в закладу харчування не було повністю компенсовано домашньою кухнею. Але тепер люди знову починають ходити в ресторани. І ціни на продукти почнуть рости», — сказав старший економіст FAO Абдолреза Аббассіан.

Очікується, що в найближчі місяці ціни на продукти будуть рости також через витрати на зарплати, транспортування і доставку.

«Вартість транспортування збільшується через подорожчання нафти, а поставки перевантажені.

Тому в системі існує великий тиск, який штовхає ціни вгору», — сказала Керолайн Бейн з Capital Economics.

У Великобританії і Європі продовольча інфляція була відносно стриманою. Але британський роздрібний консорціум (British Retail Consortium) на цьому тижні застеріг, що ціни збільшаться в другій половині року.

Проблема в тому, що пандемія зруйнувала ланцюга поставок, що негативно вплинуло на виробництво і розподіл продуктів.

У Південній Америці продовольча інфляція підскочила до 21%, в Африці і Південній Азії — до 12%, а в Океанії — до 8%. Ці регіони постраждали найбільше.

Погана погода в Бразилії, яка була великим експортером кукурудзи і сої, а також зростання попиту на соєву олію для біодизеля змушують ціни рости.

«Китай продовжує купувати. Але посуха в Бразилії виявилася гіршою, ніж всі очікували. Тому залишається молитися, щоб погода в США була хорошою», — сказав Абасіан.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , , ,

Загрузка...