Банки знизили ставки на короткострокові кредити для бізнесу

Овердрафти в лютому 2020 року банки пропонують зі ставками нижче на 1,5-3 п. п., ніж восени 2019 року. Зараз ставки в межах 18-22% річних, хоча є й дорожчі пропозиції. У кінці 2019 року в банках відзначали, що ставки за вересень-листопад вже були знижені на 0,5-2 п. п. Нині ж банки знову можуть переглянути ставки в сторону зниження.

Цьому сприяє, насамперед, здешевлення ресурсів — в грудні-січні банки знизили ставки по депозитах до середнього рівня — 11-14% річних. Про це повідомляють Dengi.ua.

НБУ також дає сигнал банкам про те, що ресурси будуть дешевшати. З 31 січня НБУ знизив облікову ставку з 13,5% до 11% річних. «Пом’якшення монетарної політики буде сприяти активізації кредитування реального сектора і прискоренню економічного зростання», — відзначили в Нацбанку. До кінця 2020 року прогнозується зниження облікової ставки до 7% річних. Це — хороший знак для бізнесу, оскільки прогнозується зниження вартості кредитних ресурсів.

Наприклад, якщо при обліковій ставці 17,5% річних в середині 2019 року середні ставки з овердрафтного кредитування були в межах 21-28% річних, то з обліковою ставкою 11% річних ціна овердрафтів в березні-квітні може опуститися до 15-19% річних. Втім, динаміка зниження ставок по кредитах все ж залежить від того, наскільки швидко будуть падати ставки за депозитними вкладами, від рівня конкуренції і бажання самих банків нарощувати кредитні портфелі.

Багато великих банків налаштовані оптимістично — готові пропонувати кредитування малого і середнього бізнесу. Не тільки в рамках власних кредитних програм, а й за партнерськими програмами, а ще — за новою програмою фінансування МСБ з компенсацією ставки «5-7-9», затвердженої урядом в грудні 2019 року.

Короткострокові кредити — овердрафти — пропонують клієнтам більшість банків, фактично, всі банки, які надають послугу фінансування бізнесу. Овердрафт — базовий продукт. Якщо клієнт раніше не отримував позики в банку, то саме з цього кредиту почнеться його кредитна історія в конкретному банку.

Також в банках відзначають, що овердрафт — один з найбільш популярних кредитних продуктів (поряд з кредитами на поповнення оборотного капіталу). Овердрафт — це короткострокова позика для перекриття касових розривів. Вона використовується компанією в періоди дефіциту ліквідності, коли, наприклад, до великого траншу від клієнта залишається 5-7 днів, а виплачувати зарплату або здійснювати платіж за контрактом потрібно вже зараз.

Після надходжень на рахунок клієнта чергових траншів банк автоматично списує суму заборгованості з відсотками і комісією за управління лімітом (зазвичай від 0,02% до 0,5% ліміту). Мінімальні ставки за овердрафтом в лютому 2020 року — 16,9-18% річних, а максимальні — 26-28% річних. В середньому, банки кредитують за ставкою 19-23% річних.

Беззаставні овердрафти в лютому 2020 року видають Ощадбанк, Альфа-Банк, ТАСкомбанк, ПроКредит Банк, Райффайзен Банк Аваль, Кредобанк і інші. Як вже було зазначено, для беззаставних овердрафтів ліміт завжди нижче, ніж для заставних, — зазвичай не вище 50% надходжень на рахунок. Але крім обмеження у вигляді частини надходжень, є ще і грошові обмеження.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,

Загрузка...