Людство стоїть на порозі масового голоду – зростання чисельності населення в рази перевищує можливості промисловості наростити виробництво м’ясних продуктів, а це значить, що їм потрібна заміна.
Альтернативою м’яса може стати штучне м’ясо, створене з рослинних замінників. Соя, ГМО і горох – основні інгредієнти їжі найближчого майбутнього.
Відмова від м’яса допоможе убити відразу дві проблеми: голод і забруднення навколишнього середовища, адже на тваринництво припадає 18 відсотків усіх шкідливих викидів в атмосферу – більше, ніж від усього транспорту планети. Альтернатива яловичим стейкам і бекону вже давно на прилавках магазинів і всередині бургерів фастфуду, проте перспективи бути широко розповсюдженим штучного м’яса ускладнюються можливими ризиками. Чим загрожують нашому здоров’ю квазікотлети?
Що ти таке
Рослинне м’ясо набирає все більшої популярності. За даними Allied Market Research, щорічно ринок штучного м’яса зростає на 8,4 відсотка; до 2026 року він складе близько 8,1 мільярда доларів. За оцінками Euromonitor, до 2023 року ринок замінників м’яса складе 2,5 мільярда доларів.
У світі існує кілька компаній, що розробляють продукти, які в перспективі можуть замінити натуральне м’ясо. Найвідоміші серед них – американські Impossible Foods з Кремнієвої долини і Beyond Meat з Лос-Анджелеса. Перші роблять котлети з горохового протеїну, інші отримують основні інгредієнти з пшениці і картоплі, щедро змащуючи все це «соусом» з генно-модифікованої сої, яка і відповідає за смак. «М’ясний» колір продуктам надає звичайний буряк.
Рослинні котлети підносять як більш здорову альтернативу м’ясу, виробництво якої не вимагає вбивати тварин і менш згубно позначається на довкіллі. У Imposible Meat, наприклад, заявляють, що при створенні котлет використовується на 96 відсотків менше землі, на 87 відсотків менше води, а шкідливі викиди в атмосферу і зовсім скорочуються на 89 відсотків. На якому саме дослідженні засновані ці дані, не вказується.
Beyond Meat наполягає, що рослинні альтернативи корисніше звичайного м’яса. Зокрема, в компанії запевняли, що вживання звичайного м’яса призводить до збільшення ризику розвитку раку на 16 відсотків і ризику захворювань серця на 21 відсоток. Ця інформація була опублікована на офіційній сторінці компанії, проте незабаром її видалили. З’ясувалося, що дослідження, на яке опирався виробник, проводилося на прикладі бекону і хот-догів, а не червоного м’яса.
Impossible Foods спочатку позиціонувала своє м’ясо як елітну їжу, яку можна спробувати тільки в ресторанах. Після зниження цін м’ясо стали продавати в закладах простіше. Beyond Meat пішли по більш простому шляху: спочатку поставки були організовані в супермаркети, а потім і в мережі фастфуду. Замінники м’яса вже з’явилися в ресторанах швидкого харчування. Наприклад, в Burger King продається «рослинний» воппер. Після старту продажів вегетаріанського бургера відвідуваність ресторанів зросла на 18 відсотків.