Міжнародна група вчених створила лазер, за допомогою якого можна навчитися керувати блискавкою, змінюючи її траєкторію і притягаючи її в задане місце.
Про відкриття вони повідомили в науковій статті, розміщеної в журналі Nature Communications. Дослідники з Австралійського національного університету (ANU) і UNSW в Канберрі створили «грозу в мініатюрі», використовуючи пару плоских паралельних пластин, на яких накопичувався електричний заряд. Коли він досягав пробійної значення, крихітна блискавка виникала на випадковій ділянці однієї пластини і вдаряла в випадкову ділянку другої.
Фізики використовували в моделі проводять частки графена, що направляється лазером. Лазерний промінь нагріває повітря, створюючи в ньому канал з високою провідністю, своєрідний провід, за яким і спрямовується розряд блискавки. Лазерний промінь нагріває мікрочастинки і створює канал з високою прохідністю, за яким починає текти електричний розряд. Таким чином, вчені знайшли спосіб змусити блискавку рухатися по чітко заданому напрямку.
Автори дослідження вважають, що відкриття дозволить точно контролювати шлях електричного розряду в повітрі. Такі приручені розряди можуть бути корисні як для управління погодою, так і в промисловості або медицині.
Раніше вчені Окінавського інституту науки і технологій прийшли до висновку, що зміна клімату посилило урагани, яким потрібно більше часу, щоб ослабнути над сушею. Це може привести до посилювання катастрофічних наслідків.