Знайдена «темна» зона, що загрожує всьому людству

Знайдена «темна» зона, що загрожує всьому людству

Норвезькі вчені виявили «темну» зону на крижаному щиті в Гренландії, яка утворена шаром пилу і сажі. У зоні швидко тане лід, що впливає на зростання рівня моря і створює ймовірність затоплення великих прибережних територій по всьому світу. 

«Темна зона» досягає 400 кілометрів у довжину, її максимальна ширина – 100 кілометрів. На її території ростуть темнокольорові водорості, які харчуються частинками вуглецю, і надають льоду характерний відтінок. В результаті знижується альбедо – здатність поверхні відбивати сонячні промені. Замість цього лід поглинає енергію і починає швидко танути.

Рідка вода, в свою чергу, сприяє росту водоростей. Навіть невелике потепління призводить до вибуху їх чисельності, в результаті зростає площа «темної зони». Через це виникає ефект зворотного позитивного зв’язку, який ще більше підсилює танення.

Вчені з’ясували, що найбільший внесок у скорочення обсягів льоду вносить сажа від лісових пожеж та інших процесів горіння. Вона відповідає за 73 відсотки мінливості альбедо, повідомляє svidok.online.

Поділитись