З Байконуру до МКС стартувала ракета «Союз-2.1а”. На борту – російські космонавти Анатолій Іванишин та Іван Вагнер, а також американський астронавт Кріс Кессіді.
Це перший запуск космонавтів на ракеті без українських деталей і «історичний пуск», що символізує повернення пілотованих стартів американських астронавтів у США.
На станції зараз перебувають космонавт Олег Скрипочка і астронавти Джессіка Меїр і Ендрю Морган, повернення яких заплановано на 17 квітня.
Планована тривалість польоту – 196 діб. Підготовка міжнародного екіпажу до старту проводилася в умовах підвищених заходів безпеки через пандемію коронавірусу. Так, довелося відмовитися від деяких традицій, які зазвичай дотримуються перед польотом.
Наприклад, ще в Москві космонавти не змогли відвідати Кремлівську стіну і будинок Сергія Корольова. Також була скасована традиційна прес-конференція екіпажу перед вильотом на Байконур. З цієї ж причини основний і дублюючий екіпажі знаходилися перед польотом в режимі обсервації. Сім’ї членів екіпажу нової експедиції не змогли прибути на космодром.
Передполітна прес-конференція екіпажу проходила в онлайн-режимі, вперше за багато років на Байконур не запросили ЗМІ. Втім, від деяких інших ритуалів, додержуються ще з радянських часів, відмовлятися немає причини. Так, напередодні відбувся обов’язковий ось уже півстоліття перегляд екіпажем картини «Біле сонце пустелі». «Мені було нудно, і я подивився фільм, який астронавти повинні подивитися перед запуском», – розповів американський космічний оглядач видання Ars Technica Ерік Бергер в статті, в якій спробував зрозуміти принадність цього фільму.
«Чесно кажучи, я не дуже зрозумів цей фільм», – сказав журналіст. «Фільм не має ніякого відношення до космосу. Однак я думаю, що образ Сухова, що знаходиться далеко від дому і дружини, може навіювати паралелі про космос для астронавтів, які покинули своїх улюблених на Землі. Вони будуть знаходитися в величезних просторах космосу, а не серед дюн пустелі, але вони будуть так само самотні», – міркує Бергер.
Запуск незвичайний тим, що вперше пілотований корабель виводиться в космос новою ракетою-носієм “Союз-2.1а”. Раніше все пілотовані пуски здійснювалися на ракеті “Союз-ФГ» з українською системою управління.