Міжнародна група астрономів вирішила загадку нагріву атмосфери Юпітера, механізм якого довгий час залишався невідомим.
Вчені прозвали цю аномалію «енергетичною кризою». Про це повідомляється в статті, опублікованій в журналі Nature.
Дослідники проаналізували дані, отримані обсерваторією Кека на Гаваях, і створили найбільш докладну на сьогоднішній день теплову карту верхніх шарів атмосфери газового гіганта. Виявилося, що в околицях областей, де спостерігаються полярні сяйва, температура атмосфери досягає високих значень. Ці регіони, незважаючи на те, що займають менше десяти відсотків поверхні Юпітера, відповідають за нагрів всієї планети.
Полярні сяйва виникають, коли заряджені частинки уловлюються магнітним полем планети. Вони рухаються по спіралі уздовж силових ліній до магнітних полюсів Юпітера, стикаючись з атомами і молекулами в атмосфері, вивільняючи світло і енергію. Сила полярних сяйв і незвичайний нагрів залежить від речовини, яка викидається вулканами на супутнику Іо.
Раніше передбачалося, що атмосфери газових планет функціонують як гігантський холодильник, оскільки теплова енергія відводиться від екватора до полюса і потрапляє в нижні шари атмосфери в полярних регіонах. Однак нова модель вказує на те, що існує протилежний потік теплової енергії, завдяки чому нагріваються екваторіальні регіони.