Вчені з’ясували по фекаліям, як вимирала цивілізація майя

Вчені з’ясували по фекаліям, як вимирала цивілізація майя

Аналіз фекалій древніх майя дозволив вченим з’ясувати, як зміна клімату вплинула на їхню цивілізацію.

На території сучасної Гватемали канадські дослідники вивчили чисельність населення майанського міста Іцан. Як з’ясувалося, популяція в значній мірі залежала від коливань клімату Землі.

Звіт роботи вчених з Інституту Макгілла (Канада) показав, що чисельність населення цивілізації майя в місті Іцан на території сучасної Гватемали в значній мірі залежала від зміни клімату. Результати їх роботи опубліковані в журналі Quaternary Science Reviews.

Як стверджують вчені, до значного скорочення чисельності населення призвели не тільки періоди посухи, але і дуже вологі кліматичні сезони. До такого висновку дослідники прийшли в результаті роботи з фекаліями людини і тварин, виявленими на дні довколишнього озера.

Їх привернув зміст так званих станолів – органічних молекул в фекаліях людини і тварин, які можуть зберігатися в землі тисячоліттями. Вивчення станолів допомогло дослідникам нанести на карту основні зміни чисельності населення майя в цьому районі за останні 3300 років. Зокрема, вчені з’ясували, що люди населяли долину міста Іцан на 650 років раніше, ніж це було раніше доведено в результаті розкопок археологів.

Також за підсумками наукової роботи підтвердилося, що між 800-1000 рр. нашої ери стався колапс. Або посуха, або війна змусили все населення покинути досліджуваний район. У тому числі були виявлені сліди іспанського навали 1697 року на останню цитадель майя, про який не було відомо раніше.

«Дослідження повинно допомогти археологам і надати їм новий інструмент для вивчення змін, які можуть не бути помічені в археологічних свідченнях. Тому що свідчення можливо ніколи не існували або були втрачені або знищені », – сказав перший автор статті, кандидат наук відділу Землі і планетних наук Університету Макгілла Бенджамін Кінан.

Поділитись