В Україні каратимуть ухилянтів від мобілізації

В Україні каратимуть ухилянтів від мобілізації

У зв’язку з дією воєнного стану в Україні була оголошена загальна мобілізація, у рамках якої чоловіки віком від 18 до 60 років можуть отримати повістки та вступити до лав ЗСУ.

Багато призовників намагаються уникнути цього, тому вдаються до різних способів «втечі» від повістки, як-от відмова від призову на службу, неявка до ТЦК та СП для проходження медичної комісії, втеча з місця призову чи з навчальних зборів.

Юрист Ілля Шипко розтлумачив, що таке ухилення від мобілізації і яке покарання передбачене за це. 

Ухилення від мобілізації – це неналежне виконання обов’язків, передбачених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Але не кожен ухилянт має нести відповідальність за відмову від служби.

«Слід зазначити, що відповідальність за ухилення від мобілізації не поширюється на осіб, які не підлягають призову на військову службу за мобілізацією. Наприклад, громадянин віком 18 років, який не служив строкову службу та не має воєнної кафедри не може нести відповідальність за ухилення від мобілізації, оскільки він не підпадає під мобілізацію в силу закону», – пояснив юрист.

В інших випадках на винуватця чекає кримінальна або ж адміністративна відповідальність:

  • Кримінальна відповідальність. Частина перша статті 336 ККУ передбачає відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією. Така відповідальність настає після проходження ВЛК, визнання військовозобов’язаного придатним до проходження служби та ухилення від служби після отримання мобілізаційного розпорядження.
  • Адміністративна відповідальність. За статтею 211-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, існує відповідальність за неявку до ТЦК та СП за викликом. Якщо ухилення відбулось повторно або за попередньою змовою групою осіб, то покарання буде більш суворим. У таких випадках діятиме частина друга статті 336 КК України, якою передбачається покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.
Поділитись