Українські студенти, що навчаються в закордонних ВНЗ, починаючи з 14 вересня, більше не можуть виїхати на навчання.
З початку серпня 2022 року, все більше з’являлося повідомлень про проблеми з перетином державного кордону студентами. Незважаючи на те, що офіційне законодавство залишається незмінним, реальні правила виїзду змінювалися кожні кілька тижнів. Так, якщо навесні побутувала думка, що усі студенти іноземних ВНЗ мають право на виїзд, згодом у ДПСУ вирішили, що таке право є лише в тих студентів, хто вже навчався за кордоном до 24 лютого. А тепер і зовсім заборонили виїзд.
Таким чином, студентів, котрі були впевнені, що мають право вступити в закордонний ВНЗ, тепер розвертають на кордоні.
Варто також наголосити, що реальних постанов, що регламентують ці правила, у відкритому доступі немає, і прикордонники їх надавати відмовляються.
Згідно слів представника Державної прикордонної служби Андрія Демченка, «ті, кому це було вкрай необхідно, вже мали можливість залишити межі України». Чи так це насправді?
Внаслідок несистемності у правилах пропуску, велика кількість студентів що навчалися за кордоном до повномасштабного вторгнення, всупереч заяві пана Демченка, все ж не змогли виїхати на продовження навчання. Також, не можуть перетнути кордон стипендіати Європейського Союзу з програми Еразмус та інших престижних програм. В багатьох ВНЗ Європи обурені ситуацією. Для студентів з України створювалися спеціальні навчальні програми, надавалися стипендії, робилися винятки для переважного вступу. Тепер на українських студентів чекає хвиля відрахувань.
В цей же час, студенти з російської федерації та республіки білорусь не зіштовхуються з подібними проблемами в перетині кордону. Велика їх кількість уже безперешкодно прибула на навчання до Європи. Вони матимуть можливість отримати якісну вищу освіту, всі переваги академічної мобільності та престижні стипендії, в той час як студенти з України не можуть прибути на навчання.
Влада аргументує заборону пропуску великою кількістю підроблених документів, проте, чому реальні студенти, що отримали можливість навчатися в найкращих ВНЗ світу, мають відповідати за нездатність ДПСУ та Територіальних центрів комплектування перевірити документи?
Проблема потребує невідкладного вирішення, адже в багатьох університетах навчальний рік уже розпочався, ще в частини – розпочнеться з першого жовтня.
Народна депутатка Юлія Гришина неодноразово заявляла, що відповідний проект постанови, розроблений спільно з МОН, вже давно очікує на затвердження Кабінетом Міністрів. Нещодавно, міністр оборони Олексій Резніков заявив, що МО та МВС вже подавали проект аналогічного змісту на місяць раніше. На початку серпня, Валерій Залужний також звертався до МО з пропозицією дозволити виїзд студентам.
Незрозуміло, чому при такому рівні підтримки «на словах», проект постанови ще досі не прийнятий, а виїзд студентів з кожним тижнем лише ускладнюється.
Освічена молодь абсолютно необхідна для післявоєнної відбудови України. Враховуючи широкі можливості, що відкриті для наших студентів по всьому світу, з тим рівнем підтримки від іноземних урядів та ВНЗ, заборона на виїзд не має жодного сенсу, тим більше, що студенти в будь-якому випадку не підлягають мобілізації. Очікуємо на якнайшвидшу реакцію від Кабінету Міністрів України.