Міжнародна група астрономів виявили екзотичний об’єкт GW190814, який за масою займає проміжне положення між чорними дірами і нейтронними зірками.
Про це повідомляється в статті, опублікованій в The Astrophysical Journal. 14 грудня 2019 року дослідники колаборації LIGO зафіксували гравітаційні хвилі, які були поширені при злитті чорної діри з 22-24 масами Сонця і невідомого небесного тіла, чия маса досягає 2,5-2,6 маси Сонця. Джерело хвиль розташовувався на відстані від 652 мільйонів світлових років до 932 мільйонів світлових років. Другий об’єкт є або найлегшою чорною дірою, або найважчою нейтронною зіркою.
Згідно з розрахунками вчених, такі події, які відносяться до нового класу злиття, відбуваються раз на рік в обсязі простору 1-23 кубічних гігапарсек (один парсек дорівнює 2,2 світлового року). Астрофізичні моделі передбачають, що подвійні системи з подібним співвідношенням мас об’єктів, можуть виникати декількома шляхами, але навряд чи формуються в кульових скупченнях. Однак власні маси об’єктів і частота злиття ставлять під сумнів всі сучасні моделі формування таких систем в щільних зоряних середовищах.
Вчені припускають, що другий об’єкт, швидше за все, є чорною дірою, але не можуть повністю виключити ймовірність, що він являє собою нейтронну зірку. Астрономи вважають, що відкриття дозволить краще зрозуміти процеси, що призводять до появи компактних небесних тіл, а в найближчому майбутньому буде виявлено більше таких подій.