Телескоп eRosita відправився підкорювати галактики.
Ракета “Протон-М» з орбітальною обсерваторією «Спектр-РГ» успішно стартувала з космодрому «Байконур». У цей момент всі астрономи і астрофізики, нарешті, зітхнули спокійно. Обсерваторія «Спектр-РГ» складається з двох рентгенівських телескопів: російського ART-XC і німецького eRosita. Останній апарат готували до запуску 10 років. Видання “360” поспілкувалося з ученими, які розповіли, які таємниці Всесвіту можуть відкритися за допомогою запущених телескопів.
Як пояснив доктор Томас Мерник з Німецького аерокосмічного центру, за допомогою телескопа eRosita можна вивчити кластери галактик, які рухаються з різними швидкостями в межах одного гравітаційного поля. Всередині у них гарячий газ, який можна спостерігати через рентгенівський зір телескопа.
Вчені хочуть вказати на карті точки скупчення таких кластерів знайти нейтронні зірки і чорні діри, все це дозволить намалювати за чотири роки карту Всесвіту і створити цілий каталог об’єктів, які знаходяться у Всесвіті.
Огляд неба саме в тій частині рентгенівського діапазону, в якій працює eRosita ще ніхто не робив. Так що – це найбільше досягнення.
Крім огляду неба телескоп буде також фіксувати цікаві ділянки і зможе зареєструвати кілька сотень тисяч скупчень галактик за допомогою “зору” в рентгенівському діапазоні.
Rosita – поки найпотужніший апарат, який дозволить більше дізнатися про “рентгенівському небі”.
Фото КЦ “Южный”.