Печерський районний суд Києва визнав жителів села Гаврилівка потерпілими у кримінальній справі, яку розслідує Національна поліція проти керівництва компанії «Агромарс» за підозрою в порушенні екологічного законодавства та створенні нелегальних могильників.
Як пише iAgro, активіст громадської організації «Зелений фонд. Подолання гуманітарних і екологічних катастроф» Олексій Француз повідомив, що спочатку слідство відмовило мешканцям Гаврилівки у визнанні потерпілими, тому вони не були стороною процесу і навіть не могли ознайомитися з матеріалами кримінальної справи. Громадська організація подала в суд позов, діючи від імені жителів села, які були членами організації.
«Тепер потерпілі зможуть брати участь в досудовому процесі і отримають доступ до матеріалів справи. Це рішення — визнання того, що права жителів села Гаврилівка були порушені », — сказав він.
Згідно з рішенням, суд зобов’язав слідчого Національної поліції, який розслідує кримінальну справу проти «Агромарса», визнати п’ятьох жителів Гаврилівки потерпілими в цій кримінальній справі.
За словами громадського активіста, визнання за жителями Гаврилівки статусу потерпілих буде додатковим аргументом, коли громадська організація і селяни почнуть вимагати в суді від «Агромарса» компенсації моральної шкоди через сусідство з неблагополучною в екологічному плані птахофабрикою.
«Ми будемо подавати позови на компенсацію моральної шкоди. Сума компенсації може досягати як десятків, так і сотень тисяч гривень. Але про конкретні суми говорити поки рано », — зазначив Олексій Француз. Він пояснив, що йти по шляху компенсації шкоди здоров’ю, нанесеного за 18 років несприятливої екології, в українських реаліях практично неможливо — в суді буде складно довести, що збиток здоров’ю жителів завдано саме в результаті забруднення навколишнього середовища від діяльності птахофабрик. «Довести причинно-наслідковий зв’язок на сьогодні практично неможливо», — сказав він.
За словами Француза, поки що громадська організація працює з жителями Гаврилівки і Тарасівщини, як найбільш постраждалими від шкідливої екологічної ситуації. Однак в майбутньому планує залучити до подачі позовів до судів жителів інших сіл — Синяк, Раківка, Димер.
Сільський голова Гаврилівки Олег Покрасьон розповів iAgro, що надання судом статусу потерпілих жителям села не дозволить «зам’яти» кримінальну справу проти порушників екологічного законодавства.
Він зазначив, що з часу відкриття кримінального провадження проти керівництва «Агромарса» ситуація в плані екології і настроїв місцевих жителів у ставленні до компанії в кращу сторону не змінилася.