Міжнародна група дослідників дійшла висновку, що древній храм віком три тисячі років, що знаходиться на території сучасної Туреччини, являє собою модель космосу, як його представляли хетти.
Висновки, які інші фахівці визнають спірними, наводяться в статті, опублікованій в Journal of Skyscape Archaeology.
Язиликая – скельне святилище хеттів, індоєвропейського народу бронзового століття, який проживав на території сучасної Туреччини в 1700-1100 роках до нашої ери. Воно знаходиться в околицях руїн древньої хетської столиці Хаттуса, які розташовуються неподалік від сучасної турецької села Богазкале. Язиликая складається з двох приміщень під відкритим небом, прикрашених рельєфними зображеннями хетських божеств. Вважається, що в останній раз це місце використовувалося за призначенням в 1230 році до нашої ери.
Вчені припустили, що зображення 64 вирізаних зі скелі божеств, що знаходяться в головному залі святилища, символізують собою синодичні місяці і сонячний рік. Така інтерпретація рельєфів була зустрінута скептично, оскільки це означало б, що такий календар, вирізаний у скелі, випередив свій час на століття. У новій роботі археологи наводять докази того, що святилище в цілому є символічною моделлю космосу, а зображення ілюструють собою рівні світобудови (підземний світ, земля і небо), а також циклічні процеси (зміна дня і ночі, фази місяця і пори року).
Рельєфи в кімнаті А можна розділити на три групи. В першу групу входить 12 зображень, які показують синодичні місяці (тобто проміжок часу між двома однаковими фазами Місяця). Потім у другій групі зображені божества (з 13 по 41) відзначають дні місяця. Ще 19 утворюють Метонів цикл – проміжок часу, рівний 19 рокам або 235 синодичним місяців. На думку вчених, хетти відзначали дату, прикріплюючи до зображень маркери. Вищі боги хетського пантеону, які не входять до календаря (з 42 по 46), розташовані на центральній панелі приміщення А і символізують собою нерухомий полюс світу і навколополярні сузір’я.
В цілому, камера А служить символом всього на Землі і на небі, включаючи Сонце, Місяць, п’ять видимих планет, деякі сузір’я і зірки, північний небесний полюс і північне приполярних царство. Інше приміщення – кімната В – містить зображення 12 богів підземного світу. Таким чином, Язиликая є модель Всесвіту, яка охоплює три царства: підземне, земне і небесне.
У статті також проводяться паралелі між пантеоном хетських божеств і системами вірування інших древніх цивілізацій, які створювали пам’ятники, що зв’язують життя на Землі із всесвітом. Однак, за словами інших вчених, автори часто посилаються на тексти Месопотамії, яка надавала культурний вплив на хеттів, але самі тексти приділяють астрономії мало уваги. Докази були б переконливі, якби подібний зв’язок між богами і астрономією демонстрували і інші хетські пам’ятники.