Природна бомба: таджицьке озеро загрожує чотирьом країнам

Сарезське озеро називають найкрасивішим і найнебезпечнішим озером Таджикистану.

Водойма утворилася більше століття тому в результаті землетрусу. У листопаді британське видання Daily Mail назвало озеро бомбою уповільненої дії. Природну греблю-завал, за даними ООН, з якими згодні багато провідні експерти, може прорвати в будь-який момент. Висота хвилі в цьому випадку досягне 150 м, постраждають мешканці чотирьох країн. Офіційний Душанбе при цьому запевняє, що причин для занепокоєння немає, стан навколишнього середовища постійно відстежують фахівці.

Взимку 1911 року в горах Західного Паміру стався сильний землетрус. Стихійне лихо стерло з лиця землі кишлак Усой. Вижити вдалося лише двом жителям населеного пункту. Пізніше вони розповіли, що пил висів у повітрі кілька днів, а коли завіса осіла, то на місці села виявилася величезна гора. На згадку про кишлак природну дамбу назвали Усойським завалом. Її масштаби вражають — висота становить 567 м, довжина — 5 км. Завал став найбільшим обваленням гірських порід в світі.

Нова гора перекрила долину річки Мургаб, утворилася чаша, яка поступово заповнювалася водою. Вже через півроку вода затопила кишлак Сарез, який і дав назву озеру. Зараз глибина водойми становить 500 м. Довжина — від 65 до 75 км, залежить від наповнюваності льодовиками і кількості опадів. Щорічно рівень води підвищується. У незалежному Таджикистані Сарезське озеро стало популярним туристичним маршрутом. При цьому дістатися до нього складно. Щоб побачити водойму, необхідно отримати перепустку в МНС Таджикистану.

Прорив Усойского завалу призведе до страшних наслідків. При руйнуванні дамби з висоти більше 3 км по долинах річок Мургаб, Пяндж і Амудар’я кинеться потужний селевий потік. В горах висота нищівній хвилі досягне 150 м, на рівнинах знизиться до 15 м, але розіллється на 25 км в ширину. Швидкість потоку складе 100 км / ч. У зону лиха можуть потрапити не тільки Таджикистан, але також Узбекистан, Киргизія і Туркменістан. На потенційно небезпечних територіях сьогодні живуть 6 млн чоловік.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , ,

Загрузка...