За даними Bring Kids Back, Україні вдалося повернути з Росії 1243 дитини з 2022-го, проте Уповноважений ВР з прав люди Дмитро Лубінець учора назвав дещо більшу кількість — 1247. Це депортовані, примусово переміщені діти та ті, кого вдалося повернути з окупації.
Про це розповіла експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська під час інтерв’ю редакторці відділу соціум ZN.UA Аллі Котляр.
«Держава і неурядові українські організації сходяться в тому, що вивозити дітей з окупації також треба. Там такий букет порушень! — розповідає спікерка. — Інколи по депортованих дітях ми фіксуємо тільки депортацію, а по дітях, які виїжджають з окупації, ще чотири додаткові порушення. Працюємо з дітьми, готуємо від їхнього імені скарги до Комітету ООН з прав людини».
За словами Рашевської, за раз Україні вдається повертати зазвичай до трьох дітей. Був лише один випадок, коли повернулася ціла група — 38 осіб. При цьому депортує РФ їх у значно більшість кількості.
«Були випадки, коли дітей виловлювали у таких містах як Маріуполь і везли їх у Харцизьк чи Донецьк тощо. Але зазвичай це були великі групи. Натомість повертають дітей по одному-два. І якщо через Катар, наприклад, назбирається список із 8–13 дітей, то росіяни змальовують це як акт великого героїзму і доброї волі», — розповідає спікерка.
За її словами, під час мирних перемовин потрібно наполягати, аби дітей Україні також повертали групами. Інакше нашій державі для цього знадобляться десятиліття.
«Необхідно змінити порядок повернення і скасувати цю досить обмежувальну вимогу про фізичну присутність законного представника. Щоб дітей могла забрати уповноважена особа — представник від держави Україна, ЮНІСЕФ чи Міжнародного Комітету Червоного Хреста, який матиме на руках усі документи від законних представників», — відзначила Рашевська.