Помер перший прем’єр України Вітольд Фокін.
Про це повідомила його онука Марія.
Йому було 92 роки.
Нагадаємо, що на початку війни був приліт до його будинку.
Вітольд Фокін був останнім головою Ради міністрів УРСР і першим прем’єром незалежної України. Він керував урядом у часи, коли Україна розривала політичні та економічні стосунки із СРСР і починала будувати власну економіку.
Найбільше Вітольд Фокін запам’ятається участю у підписанні Біловезьких угод про розпад СРСР і утворення СНД, запровадженням купонів – фактично, першої «валюти» незалежної України. А ще своєю суперечливою позицією як члена мінської тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі.
На початку 70-х його направили на роботу у Держплан УРСР, де він пропрацював майже 20 років на різних посадах і став головою цього відомства, а потім – головою Держкомітету УРСР з економіки.
Після відставки Віталія Масола з посади керівника уряду під тиском студентської «революції на граніті», Верховна Рада призначила Фокіна головою Ради міністрів.
Вітольд Фокін у день призначення, у жовтні 1990-го, попросив вважати цей день початком реалізації програми переходу до ринкової економіки.
Найвідомішим кроком нового уряду було запровадження купонів у листопаді 1990 року. Вони не були повноцінною валютою, а видавалися разом із зарплатою у рублях. Так само українці мали розраховуватися у магазинах – купони відрізали від «картки споживача». Проте такі новації не стали запобіжником економічної кризи і тотального дефіциту.
В грудні 1991 року Вітольд Фокін разом із Леонідом Кравчуком поставив підпис під угодою про ліквідацію СРСР і створення СНД.