Після теракту на Каховській ГЕС на території виріс вербний ліс

Після теракту на Каховській ГЕС на території виріс вербний ліс

Після теракту на греблі Каховської ГЕС, який у червні 2023 року влаштували російські окупанти, на спустошеній місцевості виріс вербний ліс.

Про це РБК-Україна розповів академік НАН, еколог і геоботанік Яків Дідух, який брав участь в експедиціях до Каховського водосховища після його знищення.  

За його словами, спочатку були побоювання щодо пилових бур, але цього не сталося – територію швидко почала заселяти верба. Рослини активно проросли, адже теракт стався в червні – саме в період дозрівання насіння верби. За словами науковця, якби це трапилося восени або взимку, такого розростання не було б.

«Восени 2023-го верба досягала вже 2 метрів, це рекордний показник. А на 1 кв. м було до 25 пагонів. Деревця там добре росли, бо мули були багаті на поживні речовини. Восени 2024-го ці верби вже сягали 5 метрів», – сказав Дідух.

Він також розповів, що вербові ліси ростуть дуже швидко – за 20 років може сформуватися повноцінний масив. Проте якщо територію знову вирішать затопити, це завдасть значної шкоди. Раніше такі ліси були знищені майже повсюди, в Європі їх охороняють як рідкісні екосистеми.

«Але якщо захочуть затопити цю територію, то знищення дерев принесе великої шкоди. Вербові ліси кругом були знищені, в Європі їх охороняють. І якщо вдасться відновити той ліс, то це буде найбільший в Європі вербовий масив», – пояснив вчений.

Він додав, що екологічна цінність такого лісу дуже висока – за даними зоологів, тут можуть мешкати до 60 видів птахів, а також близько 450 видів комах, серед яких є дуже рідкісні.

Екологи нині докладають зусиль, аби на цих землях відновити Великий Луг і унікальні заплавні ліси з верби. Хоч вони вже не будуть такими, як раніше, адже в ці зони вже проникає багато чужорідних (адвентивних) видів рослин.

Також є побоювання, що внаслідок екологічної катастрофи, яку спричинив підрив дамби, могли зникнути рідкісні перлинні волошки, які зростали на піщаних наносах. Однак через відсутність доступу до території перевірити це неможливо. Якщо піски знову відкриються, є шанс, що ці рослини відновляться.

Поділитись