Динозаври зникли з лиця Землі після падіння величезного астероїда, вважає офіційна наука.
Але насправді події могли розвиватися по-іншому. Як показало нове дослідження, наша планета перебувала на межі катастрофи ще до космічного удару, повідомляє The Daily Mail.
Так, приблизно 65 мільйонів років тому в атмосфері різко піднявся вміст вуглекислого газу. Підвищилася і кислотність океанських вод, через що раковини молюсків і равликів почали частково розчинятися.
Залишки раковин збереглися у вигляді скам’янілостей. Їх незвичайний ізотопний склад і вказав на екологічне лихо.
“Земля явно перебувала в стані стресу перед великим масовим вимиранням”, – підкреслив автор наукової роботи Бенджамін Лінцмайер з Північно-Західного університету США.
Найімовірнішою причиною назвали тривалі виверження Деканських траппів. Зараз вони представляють собою 500 тисяч квадратних кілометрів затверділого базальту на території сучасної Індії. Але десятки мільйонів років тому це був один з найбільш вулканічно активних ділянок за всю історію Землі.
Викиди величезних запасів парникових газів повинні були викликати сильне зміна клімату і сприяти масового вимирання. Ймовірно, астероїд лише прискорив цей процес, але він не прийшов його безпосередньою причиною.
Інше дослідження показало, як відновлювалася життя на Землі після катаклізму. Перші ссавці були схожі на пацюків, але досить швидко виросли до розмірів вовків.