Науковці «навчили» кишкові бактерії запобігати утворенню каменів у нирках

Науковці «навчили» кишкові бактерії запобігати утворенню каменів у нирках

Американські дослідники генетично модифікували кишкову бактерію Phocaeicola vulgatus, яка ефективно знижує рівень оксалату — речовини, що сприяє утворенню каменів у нирках.

Дослідження, опубліковане в журналі Science та описане у MedicalXpress, демонструє, як змінені бактерії можуть впливати на обмін речовин і потенційно лікувати хронічні захворювання, зокрема ентеральну гіпероксалурію (ЕГ) — стан, за якого в організм потрапляє надлишок оксалату з їжі.

Науковці зі Стенфордського університету змінили бактерію Phocaeicola vulgatus, щоб вона могла розщеплювати оксалат. Окрім цього, бактерію адаптували до споживання порфірану — речовини з морських водоростей, яка дозволяє контролювати чисельність колоній, регулюючи їх «їжею».

Ключові результати:

У щурів рівень оксалату в сечі зменшився на 47%, а навіть при загостренні ЕГ — колонії стримували підвищення.

В експерименті на 39 здорових людях встановлено, що кількість бактерій залежала від дози порфірану, а їх популяція зникала після припинення споживання речовини.

У двох людей бактерії збереглися навіть після лікування антибіотиками, що свідчить про можливу мутацію та обмін генетичним матеріалом з іншими мікроорганізмами.

У пацієнтів з ЕГ в 6 з 9 випадків рівень оксалату зменшився в середньому на 27%, хоча результат поки не є статистично значущим.

«Ми показали, що можна колонізувати людей штучно створеними організмами і підтримувати їхню стабільну присутність без шкоди для здоров’я. Одноразової дози було достатньо для ефективного заселення кишечника за умови захисту шлунка», — зазначили дослідники.

Поділитись