У південному нагір’ї Марса науковці виявили майже 16 000 км древніх русел річок. Це свідчить про те, що понад 3 мільярди років тому планета мала стабільні опади і тривалу присутність води на поверхні.
Про це пише The Guardian.
Дослідження, проведене за допомогою зображень високої роздільної здатності з орбітальних апаратів NASA — Mars Reconnaissance Orbiter та Mars Global Surveyor, охопило територію в майже 4 мільйони квадратних миль — це більше, ніж площа Австралії. Найбільше відкриття зроблено в регіоні Ноахіс Терра (Земля Ноя), одному з найдавніших ландшафтів на Марсі.
На знімках дослідники виявили «так звані» інверсійні русла. Ці утворення з’являються, коли осад, принесений ріками, твердіє, а м’якші навколишні породи поступово руйнуються, оголюючи сліди стародавніх водотоків. Деякі з них простягаються на понад 160 км, а ширина найбільших перевищує 1,5 км.
«Ми знайшли численні мережі давніх річок у регіоні, де раніше не було жодних ознак води. Це свідчить про те, що в минулому в регіоні були регулярні дощі або снігопади,» — пояснив Адам Лосекут з Відкритого університету.
Ці нові дані ставлять під сумнів попередні гіпотези про сухість окремих регіонів Марса. Зокрема, Ноахіс Терра раніше вважався «сухим» через відсутність помітних долин, попри кліматичні моделі, які передбачали дощі та ерозію.
Марс втратив свою атмосферу та водні запаси, коли ослабло його магнітне поле, дозволивши сонячному вітру «здути» атмосферу в космос. Водночас частина води може досі залишатися під поверхнею — у квітні міжнародна команда вчених припустила наявність величезного підземного резервуара води.