Іран виробив щонайменше 25 кілограмів урану з рівнем збагачення 60% та 210 кілограмів урану, збагаченого до 20%, повідомив офіційний представник Організації атомної енергії Ірану (ОАЕІ) Бехруз Камальванді.
“Згідно із законом, ми повинні виробляти 120 кілограмів (на рік – ред.) зі збагаченням 20%, а зараз ми перейшли рубіж у 210 кілограмів. На даний момент ми виробили 25 кілограмів зі збагаченням 60%, що не здатні виробляти жодні країни крім тих країн , які мають ядерну зброю”, – заявив Камальванді, слова якого наводяться на сайті організації.
У вересні МАГАТЕ повідомило, що Іран збільшив свої запаси урану, збагаченого значніше, ніж це передбачено. Спільний комплексний план дій (СВПД) передбачає збагачення на рівні 3,67%. Згідно зі звітом, запаси збагаченого до 20% урану в Ірані становили тоді 84,3 кілограма (порівняно з 62,8 у травні). А запаси збагаченого до 60% урану – 10 кілограмів (порівняно з 2,4 кілограма у травні).
Раніше уряди Німеччини, Франції та Великобританії заявили, що стурбовані даними МАГАТЕ, що Іран виробив металевий уран, збагачений до 20%, і суттєво розширив потужності виробництва урану, збагаченого до 60%. У МЗС РФ зазначали, що дії Ірану є черговим відступом від Спільного всеосяжного плану дій (СВПД), але вони багато в чому зумовлені відсутністю прогресу у відновленні угоди.
У 2015 році Великобританія, Німеччина, Китай, Росія, США, Франція та Іран уклали Спільний всеосяжний план дій (СВПД) щодо ядерної програми Тегерана. Угода передбачала зняття санкцій в обмін на обмеження ядерної програми Ірану як гаранта неотримання Ісламською республікою ядерної зброї. У травні 2018 року Дональд Трамп, який тоді був президентом США, ухвалив рішення про односторонній вихід і відновлення жорстких санкцій проти Тегерана. У відповідь Іран заявив про поетапне скорочення своїх зобов’язань у рамках угоди, відмовившись від обмежень у ядерних дослідженнях, центрифугах та рівні збагачення урану.