Деякі європейські компанії крадуть секрети українських безпілотників і потім отримують величезні контракти на їх виробництво.
Про це пише британська The Telegraph із посиланням на головного виконавчого директора української компанії Skyeton Романа Княженка.
За його словами, представники європейських компаній відвідували його фірму з пропозиціями співпраці, але використовували цей час, щоб спробувати розвідати її секрети.
«Потім вони роблять чудові презентації про те, як вони працюють в Україні. Але насправді вони здійснили лише кілька польотів у Львові. Іноді я відкриваю презентації інших [безпілотних] літальних апаратів з Європи і бачу буквально свої власні слова, без жодних змін», – розповів Княженко.
Він зауважив, що внаслідок таких маніпуляцій європейські уряди спрямовують «мільярди доларів» на закупівлю продукції у компаній, які «не мають жодного уявлення» про сучасні військові технології.
«Вони інвестують у технології, які насправді є підробками. Зрештою, у вас нічого не буде», – сказав Княженко.
Український інженер наголошує на тому, чого не розуміють багато його західних колег: технології військових дронів розвиваються настільки швидко, що строк життя певних технічних рішень може складати усього кілька тижнів.
«Вони думають, що якщо вони приїдуть сюди, перевірять чиюсь фабрику, то зможуть легко створити таку ж у своїй країні. Зробити BMW з нічого за один рік неможливо. Ви витратите 10, 15, 20 років на його розробку та створення, поки, нарешті, не будете дуже близькі до BMW, чи не так? Тут та сама історія», – пояснює він.
Княженко зауважив, що в умовах триваючої повномасштабної війни технологічний прогрес трьох років дорівнює 20 рокам розвитку технології у мирний час.
«Дехто думає: це легко, ми просто це зробимо. Але це як тисячі секретів, хитрощів та досвіду, які ми збираємо всередині компанії. Без цього все не працюватиме належним чином», – каже він, пояснюючи, чому більшість країн насправді «значно відстають» від України в технологіях безпілотників.
На його думку, замість того, щоб фінансувати сумнівні стартапи у своїх країнах, західним урядам варто профінансувати відкриття заводів українських компаній на своїй території.
«Просто профінансуйте завод, і у вас буде виробник у вашій країні з дійсно передовою системою», – сказав він.