Не так давно представники Європейського космічного агентства (European Space Agency) почали роботу над двома проектами, призначеними для тривалих космічних подорожей.
Дані проекти планується реалізувати в рамках програми ESA Concurrent Design Facility, яка націлена на проведення досліджень, пов’язаних з можливістю використання сплячого режиму (грубо кажучи, глибокого сну з уповільненням фізіологічних функцій організму) астронавтів під час космічних місій. Зокрема, під час польотів до Марса і потенційно інших планет Сонячної системи, а може і за її межі.
Інженери Європейського космічного агентства пропонують використовувати для цього гібернаційні капсули. Крім цього були також представлені концепти кают і приміщень екіпажу космічного корабля, призначеного для здійснення тривалих польотів, де, з точки зору фізіології, потрібно отримувати поживні речовини і справляти фізіологічні потреби.
Виходом з цієї ситуації є вже давно запропонований фантастами режим гібернації, при якому людина не потребує великої вільному просторі, а його потреби в їжі зведені до мінімальних. Використання режиму глибокого сну дозволить використовувати для далеких польотів космічні кораблі менших розмірів, а також вимагатиме менший запас палива. – кажуть представники European Space Agency.
У новому проекті космічного агентства повинні бути присутнім індивідуальні капсули, в яких будуть перебувати всі члени екіпажу під час польоту. Також в передбачені крихітні каюти для стережуть членів екіпажу, так як хтось повинен стежити за станом корабля і здоров’ям сплячих астронавтів.
Згідно з проектом, гібернаційні капсули мають м’яку внутрішню оболонку, яка затемнюється під час перебування в ній людини. Крім цього, капсули мають систему захисту від космічної радіації. Варто зауважити також, що за такий тривалий період «бездіяльності» певний обсяг м’язової і кісткової маси атрофується. Як заявляють дослідники, за попередніми розрахунками, реабілітаційний період після пробудження повинен скласти близько 21 дня.
Також для підтримки космічного корабля в робочому стані будуть використовуватися автоматичні системи на базі штучного інтелекту.