Народні депутати пропонують заборонити дітям до 18 років без супроводу виїжджати за кордон.
11 липня у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт №9480 щодо захисту прав дітей при тимчасовому виїзді за межі України.
Зазначається, що масовий виїзд за кордон українських дітей, який відбувся через російську агресію, викликав занепокоєння країн ЄС зростанням кількості дітей без супроводу.
Справа в тому, що норми українського законодавства дозволяють самостійний виїзд дітей з 16 років, тоді як у більшості країн Європи діти до 18 років важаються дітьми без супроводу і не можуть вільно переміщуватися країнами ЄС без законного представника.
Отже, діти-громадяни України з шістнадцяти до вісімнадцяти років, які перетнули кордон без супроводу батьків, у країнах ЄС підпадають під низку комплексних заходів: під поліцейський нагляд, нагляд з боку соцслужб, дітей поміщають у спеціальні шелтери та призначають тимчасових опікунів (як правило з числа іноземних громадян/установ).
Тому мета законопроєкту – захистити прав дітей, які виїзжають за межі України, уніфікувавши українське законодавство з законодавством країн ЄС.
Законопроектом пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України, якими передбачається, що:
- піклувальник є законним представником неповнолітньої особи та фізичної особи, цивільна дієздатність якої обмежена;
- право на вільний самостійний виїзд за межі України дитина набуватиме після досягнення повноліття, тобто 18 років;
- дитина, яка не досягла 18 років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків, прийомних батьків, опікунів, уповноваженої особи тощо;
- дитина-сирота, дитина, позбавлена батьківського піклування має право на виїзд за межі України за погодженням з органом опіки та піклування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.