Депутат Микита Потураєв корупційним шляхом лобіює інтереси ГО «УААСП» в міністерствах
Потураєв Микита Русланович – народний депутат України, Заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань інформаційної політики Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, український політолог.
Потураєв Микита Русланович у 2018 р. був співвласником ПП «Смарт Технолоджис» (де водночас директором працював його син Потураєв Валентин Микитович). Це відображено в декларації Микити Потураєва.
На сьогодні серед учасників ПП «Смарт Технолоджис» є його син Валентин Микитович
За даними банківських виписок ГО «УААСП», що надсилались учасникам музичного ринку, 21 вересня 2019 р. ГО «УААСП» перерахувало ПП «Смарт Технолоджис» (компанії, співвласником якої був Потураєв Р.М.) 4 082 000 (чотири мільйони вісімдесят дві тисячі) грн. за комп’ютерну програму.
Більше того, за даними веб-сайту prozorro.gov.ua і в 2019 р. ГО «УААСП» сплачував ще 198 500 (сто дев’яносто вісім тисяч п’ятсот) грн. та 182 239 (сто вісімдесят дві тисячі двісті тридцять дев’ять) грн. за розробку комп’ютерних програм і модулів до них.
На сьогодні народний депутат Микита Потураєв активно і протиправно лобіює інтереси ГО «УААСП» в Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України з метою отримання ГО «УААСП» статусу акредитованої організації колективного управління для того, щоби й надалі його компанія змогла одержувати дармові гроші за рахунок українських і зарубіжних авторів.
Микита Потураєв запевнив «Детектор медіа», що не має стосунку ні до системи «Смарт», ані до УААСП. Мовляв, його син займається програмуванням і його залучили до розробки програми. «Звинувачення абсурдні. Таким чином намагаються не мене дискредитувати. Вони вдаються до дуже непорядних конкурентних дій. Smart Technologies — знана українська ІТ-компанія. Вони зробили програму, яка належить УААСП. Більше жодних зв’язків немає», — сказав депутат.
Валентину Потураєву належить 5 % Smart Technologies. Він каже, що компанію створили, аби продавати за кордон розроблену українськими ІТ-компаніями автоматизовану систему ідентифікації прав та розподілу авторської винагороди. УААСП оголосила тендер, Smart Technologies його виграла й залучила до розробки компанію IPS.
«Вони зібрали команду з фахівців, які створювати програми для більшості онлайн-банків. У нас була ідея зробити прозору систему збору роялті, щоб автори могли в онлайні побачити, як використовуються їхні твори, і могли вивести ці гроші собі на рахунок, сплативши податки», —розповідає Валентин.
За його словами, Smart Technologies не мала жодного стосунку до розподілу роялті, а прагнула вивести програму «Смарт» на міжнародний рівень. «Ми вели переговори з ОКУ в Чехії, Польщі, країнах Балтії. Організували цей проєкт на базі УААСП, бо ця організація — партнерка CISAC. Тож ми сподівалися, що саме міжнародна організація сформує зацікавленість у програмі».
За словами Валентина Потураєва, Smart Technologies не отримала грошей за розробку проєктів — її інтерес був у продажі ліцензій для західних ОКУ. «IPS отримала близько двох мільйонів гривень. Це небагато, адже у програмі використовуються складні алгоритми банківського обліку. Тобто це невеликі гроші для такої програми. Подібні проєкти в інших сферах коштують значно дорожче. Звісно, хтось скаже, що таку програму можна розробити й за пів мільйона, але це смішно: якісний продукт коштує більше», — коментує Валентин. За його словами, зараз він не бере жодної участі в управлінні Smart Technologies.
На жаль, Валентин не зазначає, яка закордонних компаній ще придбала програму Smart, і чи був такий покупець взагалі. Втім і це не скасовує питання про те, чи може народний депутат України лобіювати інтереси компанії, що належить, зокрема, й його сину. Адже участь та інтерес сина народного депутата підтверджується даними державних реєстрів. У європейських країнах, куди вірогідно хотіла продавати свою програму компанія Валентина Потураєва, такі дії депутата називаються корупцією. Можливо й в Україні така поведінка депутата Потураєва не залишиться без оцінки антикорупційних правоохоронних органів.