Антрополог пояснив, чому ще жодна мавпа не перетворилася на людину

Антрополог пояснив, чому ще жодна мавпа не перетворилася на людину

Люди завжди вважалися єдиним біологічним видом, здатним не тільки застосовувати, але і виготовляти знаряддя праці.

З цієї риси виводилися важливі фізіологічні ознаки людини: великий мозок, протипоставлений великий палець і бінокулярний зір. Британська дослідниця Джейн Гудолл, яка спостерігала за шимпанзе в 1960-х роках в національному парку Гомбе-Стрім в Танзанії, звернула увагу, що вони підбирають з землі гілки, ретельно очищають їх від листя і дрібних сучків і лише потім використовують для ловлі термітів. З листя і моху примати робили своєрідні губки, здатні поглинати воду. Ними вони протирали свої “мисливські інструменти”. Крім того, вони кололи камінням горіхи.

Незважаючи на деякий технологічний прогрес, мавпам ніколи не стати людьми. Для цього їм не вистачає робочої пам’яті, впевнений американський антрополог Дуайт Рід. Згідно зі спостереженнями, вони одночасно можуть маніпулювати не більше ніж трьома предметами. А ті з них, хто навчився спілкуватися з людьми мовою жестів, вкрай рідко використовують фрази, що складаються з трьох слів і ніколи – з чотирьох і більше.

Швидше за все, одночасне оперування трьома поняттями – межа можливостей для сучасних приматів. Ймовірно, такими ж рамками був обмежений загальний предок шимпанзе і людини, що жив близько шести мільйонів років тому. В іншому випадку довелося б припустити, що наші найближчі родичі інтелектуально деградували, але ніяких передумов на користь такої гіпотези немає.

Для створення чогось більш складного, ніж ручні рубила, якими орудували Homo erectus, необхідно рекурсивне мислення – вміння застосовувати нові логічні операції до попередніх результатів. А це можливо, тільки якщо робоча пам’ять здатна вмістити більше чотирьох концепцій одночасно. У людини цей показник дорівнює семи.

Фото АР.

Поділитись