24 липня в соборі Святої Софії, перетвореної указом Ердогана в мечеть, відбудеться перший намаз.
Підготовчі роботи добігають кінця. Головним питанням для всіх стала збереження християнських фресок і мозаїк, які повинні були затемнюватися під час мусульманського богослужіння. Однак це рішення було скасовано.
Оскільки система затемнення може завдати шкоди мозаїці Айя-Софії, вирішено було використовувати рейковий завісу. Про те, що Айя-Софія не постраждає при перетворенні в мечеть, знімається документальний фільм, який буде переданий ЮНЕСКО. Експерти зійшлися на думці, що раніше запропонований метод маскування за допомогою світлових технологій може завдати шкоди фрескам і мозаїк споруди, тому видимі з першого поверху зображення було вирішено закривати за допомогою електронного завіси з рейкової системою, який буде розкриватися і засуватися за одну хвилину тільки на час намазу.
Роботи з перетворення музею Айя-Софія в мечеть і відновлення богослужінь добігають кінця. Експерти зійшлися на думці, що світлові технології, які пропонувалося використовувати для закриття фресок і мозаїк всередині споруди, можуть пошкодити тисячолітні пам’ятник. Тому мозаїки із зображенням Діви Марії на висоті 6,5 метра і Гавриїла на висоті 7,5 метра, а також фрески серафимів було вирішено закривати за допомогою електронного завіси з рейкової системою тільки на час молитви. Також стало відомо, що готується документальний фільм, в якому буде «розказано про те, що Айя-Софія ніяк не постраждала при перетворенні в мечеть». Фільм буде представлений міжнародній громадськості і переданий ЮНЕСКО.
Під час робіт з перетворення Айя-Софії в мечеть до 24 липня фрески і мозаїки всередині споруди будуть закриті. Повідомляється, що на час намазу буде висуватися завісу за допомогою пульта дистанційного керування, а відразу після молитви він буде знову відкривати настінні зображення для відвідувачів.
Тим часом підлоговий орнамент на майданчику «омфаліон», яка за часів Східної Римської імперії служив місцем проведення церемонії коронації імператорів, а сьогодні є одним з найбільш унікальних в своєму роді зразків, залишатиметься під килимом, який покриє підлогу мечеті. Для збереження підлогового покриття Айя-Софії в цілості й схоронності під килим спочатку будуть поміщені два шари повсті. Для мечеті був обраний килим бірюзового кольору.
Мозаїка із зображенням Льва VI над центральним входом і мозаїка у внутрішнього входу, деісусна композиція, мозаїка із зображенням Комнінів, Зої, імператорів і патріархів в галереях, а також мозаїки в кімнатах для священиків залишаться недоторканими. У тому ж вигляді залишиться і Колона бажань.
24 липня всім, хто прийде в Айя-Софію на п’ятничну молитву, будуть видані одноразові молитовні килимки і маски.