Прокуратура Нідерландів вважає, що повторне розслідування радіолокаційних даних з українських радарів, про які просить захист у справі про катастрофу малайзійського Boeing (рейс MH17) в Україні в 2014 році, не принесе нових результатів.
Про це заявив прокурор Вард Фердінандуссе на слуханнях у справі про катастрофу літака в п’ятницю.На слуханнях на початку тижня голландський адвокат обвинуваченого Олега Пулатова Сабіне тен Дуссхате заявила, що захист запросить радіолокаційні дані з радарів Краматорська, Бурової, Крейдяного, Чугуєва та якщо вони недоступні, то запросить суд наказати прокуратурі продовжити подальше розслідування за цими радіолокаційним даними. Вона зазначила, що результат цього розслідування допоможе встановити інформацію, що стосується того, чи перебували винищувач або ракета поблизу с рейсом MH17.
“Захист запросив розслідувати первинні дані з українських радарів … Рада з безпеки Нідерландів вже провела таке розслідування. У тому числі був направлений спецпредставник, який поговорив з представниками влади України високого рівня. Разом з ССГ (Спільна слідча група) він проаналізував дані з українських радарів. Потім Рада Нідерландів з безпеки отримала вторинні дані з українських радарів”, – сказав прокурор.
За його словами, СБУ також вивчала доступність первинних даних, які фіксують військові літаки.
“Ми не вважаємо, що повторення всіх цих дій допоможе надати якісь нові деталі через кілька років зусиль Ради з безпеки Нідерландів і Спільної слідчої групи, які були докладені в цьому напрямку”, – зазначив Фердінандуссе.
Захист вважає дані з радарів одним з ключових джерел інформації, при цьому крім України в наданні радарних даних слідству відмовили і США, Росія ж, навпаки, свої дані передала в ССГ, проте їх не враховували в ході розслідування і лише на судовому засіданні прокуратура Нідерландів повідомила, що тільки вивчає інформацію від російської сторони.
Як заявив на слуханнях в п’ятницю прокурор Бергер, в НАТО вже повідомили, що у них немає ніяких супутникових даних з місця аварії Boeing, немає сенсу повторювати запит, про що просить захист.
Суд у справі про катастрофу рейсу MH17 почався в Нідерландах 9 березня 2020 року. По ньому проходять чотири фігуранта – Ігор Гіркін, Сергій Дубинський, Олег Пулатов і українець Леонід Харченко. Пулатова на суді представляє міжнародна група, що складається з двох голландських і одного російського адвоката. Решти підозрюваних судять заочно.
Малайзійський Boeing, що летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року за Донецьком. На борту знаходилися 298 чоловік, всі вони загинули. Київ звинуватив у катастрофі ополченців, ті заявили, що не мають коштів, які дозволили б збити повітряне судно на такій висоті.
Спільна слідча група, яка під керівництвом генпрокуратури Нідерландів без участі Росії проводить розслідування обставин катастрофи, раніше представила проміжні підсумки. Слідство стверджує, що Boeing був збитий із зенітного ракетного комплексу “Бук”, що належав 53-й зенітно-ракетній бригаді РФ з Курська.