В азербайджано-російських відносинах відкрито нову сторінку, і цього разу не політичну, і навіть не економічну, а медійну.
Незважаючи на те, що під час карабахської війни низка російських ЗМІ, експертів, журналістів могла собі дозволити говорити писати, і публікувати різні антиазербайджанські матеріали, в яких висловлювалася явна неповага до територіальної цілісності Азербайджану, офіційний Баку не блокував мовлення цих ЗМІ на території країни.
Наразі, після інтерв’ю «держміністра» сепаратистів», Баку вирішив заблокувати сайт кремлівської пропаганди на своїй території. Більше того, варто нагадати, що в самій Росії заблоковано більшість азербайджанських інтернет-ЗМІ, які потрапили в немилість Роскомнагляду через війну в Україні.
Азербайджанські ЗМІ поповнили цей почесний список світових ЗМІ, які, на думку Роскомнагляду, «дискредитують армію Росії та спецоперацію». Одним із перших жертв російської агресії в Україні став і Minval.az, який неупереджено висвітлював ці події. Але зараз не про це. Повернемося до головної теми.
Журналіст, керівник «Прес клубу» Аріф Алієв зауважив, що починаючи з березня місяця, а точніше, після початку війни в Україні, Роскомнагляд заблокував низку азербайджанських сайтів на території Росії.
«Тоді Азербайджан ніяк не відповів на це і навіть ніяк не відреагував, хоча підстави Баку мали. І тому блокування сайту “РІА Новини” – це не відповідь Азербайджану, а захист власного інформаційного простору від антиайзербайджанської пропаганди з боку іншої держави”, – сказав він.
За словами Аріфа Алієва, якщо зазирнути в недалеке минуле, то можна побачити, скільки скандалів, скільки обговорень у багатьох країнах, у тому числі в США та ЄС через такі пропагандистські ресурси Росії.
«Ми періодично відчували дуже серйозні проблеми з пропагандисткою машиною Росії, і це було пов’язано не тільки з Карабахом: справа доходила до міжетнічних та міжрелігійних відносин, у які втручалися ззовні, тим самим закладаючи міну всередині Азербайджану. Тому я вважаю, що блокування росЗМІ — це правильний крок, оскільки попередження і прохання результатів не принесли. Ворожа пропаганда, спрямована проти Азербайджану, мала знайти відповідь. Я цілком і повністю підтримую цей крок», – сказав Алієв.
При цьому експерт також додав, що в даному випадку йдеться не про ЗМІ в класичному його розумінні, а про пропагандистський ресурс, який має дуже великі можливості.
Говорячи про те, чому Росія пішла на таку провокацію, знаючи, що Азербайджан обов’язково відреагує, експерт сказав, що такий тиск ми періодично бачили, коли Азербайджан намагався вести переговори з Вірменією через інших посередників.
«Швидше за все, це інтерв’ю (з представником сепаратистів Карабаха – прим. ред.) у росЗМІ та «брюссельський процес» – взаємопов’язані речі. Росія завжди ревно ставилася до того що, щоб у карабахскому питанні хтось грав якусь роль, оскільки вона сама хоче мати повну монополію у цьому питанні. Не збожеволіли ж у Росії з розуму, щоб на рівному місці робити подібні антиазербайджанські трюки, чудово при тому розуміючи, що це викличе реакцію азербайджанської сторони. Росія знала, що робить у цьому випадку», — наголосив експерт.
На думку Алієва, роздратування викликає у російської сторони й низку інших причин.
«Накопичився комплекс питань: військова ситуація в Україні, санкції, накладені на РФ, а також той факт, що значимість Азербайджану зараз перед Заходом на тлі енергетичної кризи зросла. Все це ніяк не може влаштовувати Росію, – резюмував А. Алієв.