Володимир Зеленський розраховував, що стратегічна пропозиція надати США особливий доступ до українських природних ресурсів викличе інтерес у Дональда Трампа щодо підтримки України.
Про це пише Financial Times.
Перші сигнали були обнадійливими, коли президент України презентував цей план особисто Трампу в його Трамп-тауері. Хоча напередодні той назвав Зеленського «найбільшим продавцем в історії» за здатність переконати США фінансувати оборону України, під час вересневої зустрічі Трамп виявив «зацікавленість», за словами очевидців.
Ніхто тоді не здогадувався, наскільки наполегливо Трамп домагатиметься доступу до українських ресурсів — і наскільки ризикованими виявляться ці перемовини для Києва, його лідера та перспектив оборони від російської агресії.
Зрушення в переговорах відбулося лише через сім місяців під час нової зустрічі Зеленського й Трампа, цього разу у Ватикані. Зеленський зазначив у четвер:
«Фактично, тепер у нас є перший результат зустрічі у Ватикані, що робить її справді історичною».
Шлях до домовленості був складним: місяці жорстких перемовин, гострі суперечки в Овальному кабінеті, безліч критичних моментів, коли все могло зірватися — навіть у фінальні години перед підписанням.
Сама угода, яку підписали в середу у Вашингтоні міністр фінансів США Скотт Бессент та міністр економіки України Юлія Свириденко, передбачає участь США у розробці українських природних ресурсів. Її значення, однак, виходить далеко за межі економічного.
Для України документ — своєрідна страховка на тлі побоювань, що Трамп може поступитися позиціями в обмін на широку угоду з Росією. Для Трампа — це крок до реалізації обіцянки повернути частину коштів, витрачених США на підтримку України з 2022 року.
Американський бізнес отримає пріоритет у стратегічних проєктах в Україні — йдеться про алюміній, літій, титан, графіт, нафту та газ. Представники адміністрації США заявили, що це також дозволить відновити партнерські зв’язки з Києвом після періоду нестабільності. Як зазначив у коментарі виданню високопосадовень Мінфіну США:
«Це партнерство буде фундаментальним для мирного процесу, який очолює Трамп, оскільки воно надсилає Росії чіткий сигнал про те, що Сполучені Штати мають свою частку в грі… і віддані довгостроковому успіху України».
Для України це частина ширшої стратегії — зберігати стратегічний альянс із Вашингтоном на фоні мирної ініціативи Трампа.
Спочатку Київ посилався на необхідність ратифікації угоди парламентом і утримувався від підписання. Проте знайшли рішення. Переговори продовжувалися до пізнього вечора: прем’єр Денис Шмигаль скликав термінове засідання Кабміну, аби надати Свириденко повноваження підписати документ без участі Верховної Ради. Угода була підписана незабаром після цього.
Згодом опублікували фото української та американської сторони з підписаними документами — символом їхньої «співпраці». Свириденко також виклала селфі з посмішкою перед будівлею Мінфіну США.
Хоча угода ще потребує ратифікації в українському парламенті, її впровадження вже триває. Майбутнє домовленості залежить не лише від формальностей, а й від того, чи зможуть Зеленський і Трамп підтримувати робочі стосунки.
«Ми не вибирали між хорошим і поганим — ми вибирали між поганим і ще гіршим. Те, що ми отримали, краще за початкову пропозицію», — сказала українська депутатка Інна Совсун.